Ülkemizde İş Sağlığı Ve Güvenliği Sistemindeki Aksaklıklar Ve Çözüm Önerileri

*/ ?>
Ülkemizde İş Sağlığı Ve Güvenliği Sistemindeki Aksaklıklar Ve Çözüm Önerileri

İş sağlığı ve güvenliği genel bir tabirle iş yerlerinde çalışan işçilerin canlarını ve güvenliklerini korumaları açısından 1987 yılında oluşturulmuş olan bir kanun tasarısıdır. Bu tasarı ile birlikte pek çok çalışan insan ve işveren mağduriyet yaşamamaktadır. İş sağlığı ve güvenliği sistemindeki pek çok aksaklığında giderilmesi açısından bu belirtilen her türlü kanunun uygulanması gerekmektedir.

İş sağlığı ve güvenliği aksaklıklar tehlike varsayılan işlerin bir an önce bildirilmemesi, iş güvenliği uzmanı olmuş kişilerin bilgisizliği ve yetersizliği, iş güvenliği uzmanlarının yaptıkları şeylerin denetlenmemesi, iş güvenliği uzmanlarının işlerini kaybetme korkusu ile oluşan sıkıntılar ve ücretini ödeyen sorun çıkarmama düşüncesi, birçok belirlenen tehlikenin giderilmemesi, işverenin önemsemeyişi, işverendeki vurdumduymazlık yani bugüne kadar bir şey olmadı bundan sonra da olmaz düşüncesi ve daha birçok neden aksaklıklara neden olabilmektedir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Aksaklıkları İle İlgili Çözüm Önerileri

Ülkemiz genelinde en büyük sorunlardan olan iş sağlığı ve güvenliği konusu son yıllarda oldukça çok gündeme gelen bir durum olmuştur. Bu nedenle de pek çok çalışan ve işverenin arasında geçen sorunlar da giderek büyümektedir. Bunların önün geçmek ve sorunları aşmak için başlatılmış olan iş sağlığı ve güvenliği yasa tasarısında bulunan pek çok madde ne yazık ki uygulanmamaktadır ve aksaklıklar hat safhada olmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği çözüm önerisi olarak kurallara uyulmasını sağlamak için çok büyük cezai yaptırım işlemlerinin uygulanması olmalıdır. Daha sonra her iş güvenliği uzmanının bu bilinçle çalışarak kendi işinden olmasını göze alması ve insan sağlığını koruması, taviz verilmeden her işverene ve iş güvenliği uzmanına aynı muamelenin yapılması, birçok iş güvenliği uzmanlarına teşvik primi verilerek işlerin aksamaması vb. buna benzer pek çok durumla birlikte bu aksaklıklar yarıya indirilebilecektir.

İş Güvenliği Yasasının Getirileri

İş sağlığı ve güvenliği yasası sonucunda pek çok çalışan ve işveren arasındaki olumsuz sorunlar çözüme kavuşmaktadır. Çalışanların her türlü haklarını koruma altına alınması ve sağlıklarının tehdidini oluşturan unsurların da en aza indirilmesi sayesinde pek çok çalışan rahat ve güvenli bir şekilde çalışma hayatlarına devam edecektir.

İş sağlığı ve güvenliği yasası getirileri arasında çalışanlara sunulan herhangi bir sorunda ortaya çıkacak pürüzlerin de ortadan kaldırılması gibi pek çok konuda iyileştirilmeye gitmiştir. Pek çok işveren içinde cezalar ve sorunlarla uğraşmaktansa bu yasadaki bütün maddeleri yerine getirmesi de her türlü sorunu ortadan kaldıran bir başka unsurdur.

İşverenlere ödenmesi zorunlu olan ceza ve yükümlülükleri ortadan kaldırması açısından da bu kanun maddeleri son derece iyi bir yaptırımdır. Çalışanlara verilen iş sağlığı ve güvenliği konularının da iş güvenliği uzmanları tarafından en iyi şekilde çözüme kavuşturulmasının da bu yasa da yardımcı olacağı söz konusudur.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar