Kütüphanenin Kaloriferlerini Yakan Kişi Kütüphanenin Kadın Müdürü

*/ ?>
Kütüphanenin Kaloriferlerini Yakan Kişi Kütüphanenin Kadın Müdürü

Türkiye halkı gerek evlerinde gerek kamu ve ya özel kuruluşların kullandığı binalarda hala çeşitli ısıtma araçları kullanmaktadır. Kömür, odun, doğalgaz bunlardan en çok bilinenidir. Doğalgaz en ucuz sağlıklı ve zahmetsiz ısınma aracı olmasına rağmen günümüzde doğalgazın hala kullanılmadığı yakıt olarak kömürün kullanıldığı kalorifer ile ısıtılan mekanlar hala mevcut. Kalorifer yakma işlemi güç gerektiren bir eylem olduğu için bu işlerle ilgilenenler genellikle erkeklerdir. Yalnız öyle bir yer var ki yeterli elemanları olmadığı için kalorifer işçiliği bir kadın çalışan tarafından sağlanıyor.

Olayın geçtiği yer Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde bir kütüphane ve tam dört yıldır kütüphanenin kaloriferlerini yakan kişi çalıştığı kurumun müdürü olan Ayşegül Öncel Şahin. 48 yaşındaki Ayşegül Öncel Şahin artık bir sertifikaya sahip olması gerektiğine karar verdiği için Ayvalık Mesleki Eğitim Merkezi’nde açılan ‘sıvı yakıt kalorifer ateşçiliği’ kursunu tamamlayıp sertifikasına sahip oldu.

Kurs önceki yıllarda da işlevini sürdürürken bu yıl farklı olarak ilk kez bir kadın kursiyer katılımcılar içerisinde yerini almıştır.  Hafta sonları dörder saatten toplamda otuz iki saat süren kurs, bu yıl 21 kişilik bir mevcut ile başlamasına rağmen kursu başarıyla tamamlayan kursiyer sayısı dokuz olmuştur. Tabi ki kursu tamamlayıp belgelerine sahip olanlar arasında 48 yaşındaki kütüphane müdürü Ayşegül Öncel Şahin de bulunmaktadır. Adnan Çakıroğlu’nun eğitmen olarak sürdürdüğü kursa Ayşegül Öncel Şahin hafta sonlarından feragat etti ve kursu başarı ile tamamladı. Ayşegül hanımın turist rehberliği yapan eşi Ahmet Şahin ise eşini yalnız bırakmayarak çok güzel bir davranış sergiledi.

Kurs süresince ne öğrenildi?

Kalorifer kazanı temizlemek, kalorifer parçalarını söküp takmak gibi temel kazanımların yanında dört haftalık teorik eğitimin ardından Ayşegül Öncel Şahin kalorifer dairesinde uygulamalı derslerine devam etti.  3 saat süre ile kazan temizleme işlemi ve kazanın ateşlenmesini sağlayan parçaları tek tek söküp, temizleyip, tekrar takma konusunda detaylı bir eğitim aldı. Bununla birlikte kadın kütüphane müdürü Ayşegül Öncel Şahin iş güvenliği ve sağlığını ihlal etmemek için öğrenilmesi gereken tüm bilgileri haznesine ekledikten sonra kütüphanesinin kaloriferlerini yakmaya başladı.

Kütüphane müdürünün kursa başvuru serüveni

48 yaşındaki Ayşegül Öncel Şahin müdürlüğünü yaptığı kütüphanede personellerin ve kütüphaneye gelen ziyaretçilerin üşümemeleri için ‘iş başa düştü’ cümlesi ile bu yola girdi. Her sabah erkenden kalkıp kütüphanenin kaloriferlerini yakan Ayşegül Öncel Şahin artık elindeki sertifikayı kazanmanın haklı gururunu yaşıyor. Birçok bireye örnek olacak davranışı ile gönüllerde taht kurmayı başarmıştır.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki Mesleki Eğitim Merkezi bu güne kadar tam 276 kursiyer için toplamda 12 kurs açarak, vatandaşa Katı ve sıvı yakıt kalorifer ateşçiliği mesleğini öğretip istihdam için bir adım oluşturmuştur.

Bilinmesi gerekir ki Ayvalık Mesleki Eğitim Merkezi birçok alanda meslek edindirme kursları vermektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar