İSG Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılıyor

*/ ?>
İSG Uzmanlarının Bir Üst Sınıfın Yerine Bakma Süreleri 2 Yıl Uzatılıyor

İş güvenliği uzmanlığı kanunlarında değişiklik söz konusu olmaktadır. Kanun maddelerinden 8. Maddede belirtilen tehlikeli sınıfta yer almakta olan A sınıfı belgeye sahip olman iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, 1/1/2018 tarihine kadar B sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesi, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerine B sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesi olanların görevlendirilmesi yükümlülüğü, 1/1/2017 tarihine kadar C sınıfı belgeye sahip olan iş güvenliği uzmanlarının görevlendirilmesi gerekmektedir.

ISG uzmanlarının bir üst sınıfın yerine bakma süreleri 2 yıl uzatılacak olarak söylenmektedir. İş güvenliği uzmanları için birçok kanunda değişikliğe gidilmektedir. Bunun sebebi de yaşanan iş kazalarının çözümüne gidebilmek amacıyla değişikliğe gidilmektedir. Eğitimlerinde de sürelerde değişiklik olacağı söylenmektedir. Daha iyi bir eğitim ve kanunların sağlamlaştırılması sonucunda iş kazalarının önlenmesi hedeflenmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Bazı Kanunlar

  • Maden işyerlerinde olan iş kazalarında işyerinin ihmali olduğu anlaşıldığı takdir de 2 yıl boyunca kamu ihlallerinden men olacağı açıklandı.
  • Çalışanlara standartlara uygun olan ve CE işaretli olan kişisel koruyucu donanım bulundurmayan işverenlere çalışan kişi başına beş yüz Türk Lirası para cezası uygulanacaktır.
  • Yer altı maden işletmesi yapan iş verenler çalışanlar için giriş ve çıkışların gösteren takip sistemlerini bulundurmayan işverenler çalışan kişi başına beş yüz Türk Lirası para cezası ödeyecektir.
  • 21 Aralık 2013, 23 Şubat 2014 ve 24 Mayıs 2014 tarihlerinde prim günlerine dayalı olan belge sınıfı yükseltme sınavında başarılı olanların hakları saklı kalacaktır. Bu şekilde iş güvenliği uzmanlığı sınıf yükseltme sınavları sonucunda B ve A sınıfı iş güvenliği olanların belgelerinde iptal olma durumu ortadan kalkmış olacaktır.
  • İSGÜM, İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitü Müdürlüğü ismi değiştirilerek İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma ve Geliştirme Bakanlığına dönüştürüldü.
  • İŞ güvenliği uzmanı olabilen mezunları yetiştirmekte olan fakülteler iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili olan dersleri zorunlu hale getirmiştir.
  • Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup ve bakanlıkça çıkarılan tebliğlerde belirtilen mesleklerde ve 5544 sayılı MYK kanunuyla yetkilendirilmiş sınav ve belgelendirilmiş kuruluşların gerçekleştirecekleri sınavlarda başarılı olan kişilerin 31 Ocak 2017 tarihine kadar belge masraflarının ve sınav ücretlerinin tamamını, 1/1/2018 den itibaren 31/12/3019 tarihine kadar sınav ücreti ve belge masraflarının yarısı fondan karşılanacaktır. Fondan karşılanan bu desteklenemeden kişiler bir kez faydalanabilmektedir.

Çıkan Kanunların Yararları

Kanunlarla birlikte iş sağlığı ve güvenliği tüm her yerde sağlanacaktır. Belirlenen kanunlarda verilen cezalar ile birlikte birçok işyerinde önlemler alınmaktadır. Çok yakın zamanlarda maden kazaları nedeni il ölen insanlar oldu. Bunlar için birçok madde değiştirilerek madende çalışan işçiler için büyük önlemler alınmıştır. İş güvenliği uzmanlarına verilen yetkiler ile birlikte daha güvenli iş ortamları sağlanması hedeflenmektedir.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar