İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı Hakkında

*/ ?>
İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı Hakkında

İş sağlığı ve güvenliği sınavı, her yıl Nisan ve Aralık dönemleri olmak üzere 2 kez yapılmaktadır. 2017 yılı içerisinde ise, 29 Nisan Cumartesi günü ve 16 Aralık Cumartesi günü sınav yapılacaktır. Sınava giren adayların sınav giriş belgeleri ise, ÖSYM’nin resmi web sayfasında yayınlanmaktadır. Sınava giren adayların sayısı sınırlı olduğu için ve farklı sebeplerden dolayı, her ilde yapılmamaktadır. ÖSYM’nin belirlemiş olduğu illerde yapılan sınavların soru kitapçıkları önceden gönderilmekte ve sonuçlar geri alınmaktadır.

Sınavın olacağı iller ise, Antalya, Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İzmir, Kayseri, Sivas, Trabzon ve diğer bazı illerde yapılacaktır. Sınava başvuru sayısının artması durumunda OSYM başkanlığı, yayınlamış olduğu illerin listesine yeni bir ili de ekleyebilir. Bundan dolayı, sınava girecek olan adayların belirli periyotlarda ÖSYM’nin resmi web sayfasındaki güncellemeleri takip etmeleri gerekmektedir.

İş Güvenliği Sınav Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

Sınava girmeye hak kazanan adayların TC kimlik numaraları, Genel müdürlük tarafından ÖSYM’ye bildirilerek gerekli olan işlemlerin başlatılması yönünde bilgi veriliyor. Sistem üzerinden online başvuruların yapılabilmesi için, öncelikle iş güvenliği sınavı başvuru kılavuzunda belirtilen bankalara sınav ücreti ödeniyor ve daha sonra ÖSYM’nin resmi web sayfasına girerek aday işlemleri sayfasından sınav başvurusunu yapabiliyorsunuz.

Sınav başvurusu için bankaya para yatıramayan veya yanlış hesaba para yatıran adayların mazeretlerinin kesinlikle kabul edilmeyeceği de ÖSYM tarafından bildirilmiştir. Gerekli işlemlerin yapılması durumunda, yaklaşık olarak sınava 1 veya 2 hafta kala sınav giriş belgeleri yayınlanmakta ve duyurusu yapılmaktadır. Belirli illerde yapılan sınava giriş için, sınav giriş belgenizin yanında nüfus cüzdanınızın da olması gerekmektedir. Gereken bilgiler detaylı olarak ÖSYM tarafından giriş belgesinde belirtilmiştir. Özellikle belirtilen bilgilerden biri ise, Nüfus cüzdanının yerine Sürücü belgesi ile gelen adayların kesinlikle sınava alınmayacağı bilgisidir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Sınavı Süresi

İş güvenliği sınavı saat 09.30’da başlayacak olup, toplamda 90 dakika sonra yani 11.00’da son bulacaktır. Sınavda çıkabilecek konular, adayların eğitim aldıkları kurumlarca temin edilmekte ve genel olarak hangi ünitelerde soru geldiğine dair bilgi verilmektedir. Sınav içeriği ile ilgili olarak çıkabilecek soruların çözülmesi adaylar için oldukça faydalı sağlamakta ve çıkmış sorular eğitim kurumları tarafından da adaylara verilebilmektedir. Geçtiğimiz senelerdeki yapılan iş güvenliği sınav sorularını, ÖSYM’nin resmi web sayfasından da temin edebileceğiniz gibi farklı bir internet sayfasında varsa, oradan da temin ettikten sonra soruların önceden çözülüp sınava girilmesi sınavda başarı oranını oldukça artırmaktadır.

Bunların yanı sıra sınavda 4 ayrı oturum uygulanmaktadır. Yani sınava giren adayların alanları farklı olduğu için, her adayın kendi alanına özgü sınav soruları karşısına gelmektedir. Sınavda uygulanan başlıca oturumlar ise; A Sınıfı İş güvenliği, B sınıfı iş güvenliği, C sınıf iş güvenliği ve İş yeri Hekimliği olmak üzere toplamda 4 oturumlu sınav uygulanmaktadır.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar