İş Güvenliği Ve Sağlığı Hayat Kurtarır

*/ ?>
İş Güvenliği Ve Sağlığı Hayat Kurtarır

Günümüzün belki de en çok farkındalık yaratılmasında fayda sağlayacağını düşündüğümüz konu iş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında çalışanın, işverenin ve halkın bilinçlenmesi olmalıdır. İş kazalarının azımsanmayacak kadar fazla yaşandığı ülkemizde bu tarz gözden kaçırmaların önüne geçerek yaralanmaların ve can kayıplarının önüne geçilebileceği yıllardır yapılan araştırmalar ile geçerliliği kanıtlanmıştır. İnsan hayatı iş güvenliği uzmanı çalıştırmaktan daha ucuz değildir sloganlarını akıllarımıza getirerek, işverenleri daha duyarlı olmaya davet ederken çalışanları ise haklarını koruyabilmek adına düzenlenen eğitimlere davet ediyoruz. Gün geçtikçe okuduğumuz, izlediğimiz ya da duyduğumuz iş kazalarından ötürü meydana gelen yaralanmalar ve can kayıpları herkesi derinden etkilemektedir.

Gün geçmiyor ki yeni bir iş kazası haberi ile daha karşılaşmayalım. Yazımızın başında da anlattığımız gibi iş güvenliği konusuna yeterince önem verilmediğinde tıpkı Konya’daki gibi bir kazanın kapınızda aniden doğması işten bile değildir.

Konya’da Çalışanlar İnşaat Göçüğüne Düştüler

İş Güvenliği ve İşçi Sağlığının önemini bir kez daha yüzlere vuracak şekilde karşımıza çıkan haber bu sefer Konya’dan bizleri buldu. Konya’nın Seydişehir ilçesinde gerçekleşen hadise yürekleri adeta parçaladı. Konya’nın Seydişehir ilçesinde inşaat iskelesinin çökmesiyle birlikte inşaat çalışanları iş güvenliği önlemleri alınmadığından ötürü tehlikeli anlar yaşadı. İş kazasından toplamda etkilenen 3 çalışan gözlerini hastanede açtı. Alınan son bilgilere göre İnşaatın yapım sebebi Alaylar-2 mahallesinde açılacak olan Gençlik merkezindeki kurulan inşaat iskelesi herhangi bir iş güvenliği uzmanı çalıştırılmaksızın çökmüştür.

İskele üzerinde bulunan işçilerden Nurettin Büyük Koçak (50 yaşında) Kubilay Us (25 yaşında) ve son olarak Afgan uyruklu bir kişi daha yaralananlar arasında.

Devlet hastanesine kaldırılan çalışanlardan Kubilay Us ve Afgan asıllı çalışan işçi durumları ağır olmakla birlikte yapılan acil müdahalelerin ardından Konya’ya sevk edildi.

İş güvenliği ve işçi sağlığı konusundaki ihlallerin çalışanların başına açtığı dertlerden sadece bir tanesi ile sizleri karşı karşıya getirdik. İş güvenliği uzmanı çalıştırılmış olsa risklerin en aza düşeceği fikrine nail olmak için bu tür üzücü kazaların insanların başlarına gelmesini beklemek pişmanlıktan başka hiçbir şeye sebep olmazken, can ve sağlık kaybının yanında maddi kayıplar da iş güvenliği uzmanı edinmekten çok daha fazla olacağını tüm işverenler deneyimleyeceklerdir.

 

Arıtma Havuzuna Düştü Hayatından Oldu

Tıpkı Konya’daki ihmalkârlık gibi bir hadise de Tekirdağ’dan geldi 38 yaşındaki fabrika çalışanı Bünyamin Keskin arıtma tesisi havuzuna düşmesi ile hayatını kaybetti. Arkadaşlarının ihbarı ile çağırılan itfaiye çalışmalara başladı ve yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu Bünyamin Keskin düştüğü havuzdan çıkarıldı. Hayatını kaybettiği bildirilen Bünyamin Keskin yine bir iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunun yeterince önemsenmemesi ile hayatını kaybeden binlerce kişiden sadece birisi daha oldu.

İş güvenliği ve işçi sağlığına duyarlı olmalıyız. Hiçbir iş candan değerli değildir.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar