İş Güvenliği Uzmanlık Başvuru Sınavı Ne Zaman?

*/ ?>
İş Güvenliği Uzmanlık Başvuru Sınavı Ne Zaman?

İş güvenliği günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Son yıllarda bu güvenliğe çok önem verilmesinin nedeni iş güvenliğinin yetersiz olması ve yapılan ihmalkarlıklardan dolayı sayılarca insanın çalışırken iş kazaları sonucu hayatını kaybetmesidir. Fakat iş güvenliğimiz yasalar gereği en doğal haklarımızdan biridir. Bu olay artık yavaş yavaş kavranmaya başlamış ve bunun için eğitimlerde verilmektedir. Çalıştığımız iş yerlerinde güvenliğimizi sağlayacak uzman ekiplere ihtiyacımız vardır. Kamu kuruluşlarında ki bu ihtiyaçlar için yapılan İSG sınavı ile sayılarca insan kurumlara atanmaktadır. Sizlere bu yazımızda bu sınavdan biraz bahsedeceğiz.

2017 İSG Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

Bu sınava girmek istiyorsanız ve kazanacağınızı düşünüyorsanız ilk önce sınava başvurmanız gerekmektedir. Sınav başvuruları 28 şubat 2017 tarihinde açılacak 8 mart 2017 tarihinde son bulacaktır. Başvurunuzu yaptıktan sonra sınav yerlerinizi seçip artık sınavınıza girebilirsiniz. Sınav ise 29 Nisan 2017 de yapılacaktır.

Sınava Kimler Katılabilir ?

Sınava kimlerin katılabileceği konusunda merak ettiğiniz yerler vardır elbette. Tabi ki bu sınava herkes katılım sağlayamayacak nedenine gelecek olursak arananların uzman olmaları ve bazı nitelikler arandığını söylemeliyiz. Sınava kimlerin katılabileceği hakkında bilgiler sınav başvurusu başlamadan siz adaylar için bilgilendirme yapılacaktır. Bu bilgilendirmeyi okuyarak sınava katılıp katılamayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Sınava Girebileceğiniz Şehirlerin Listesi

Bu sınav Türkiye’nin her yerinde girebileceğiniz bir sınav değildir fakat bu Sınava Türkiye’nin birden fazla ilinden katılım sağlayabilirsiniz. Bu başlıkta sizlere sınava katılabileceğiniz illerden bahsedeceğiz. Bu iller;

Ankara, Adana, Antalya, Bursa , Diyarbakır, Erzurum , Eskişehir , Gaziantep ,İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van olarak kayıtlardadır ve bu illerde sınavlara girebileceksiniz. Başvurunuzu internetten yapabilirsiniz ancak bazı adaylar başvurularını internetten yapamıyor ve başvuru merkezlerine gidemiyor. Bu adaylarımız sınava Ankara ilinde giriş yapacak ve pasaportları ile sınava kabul edilecektir.

Sınavın Gereklilikleri

Sınava girebilmek için gerekli belgelere ve gerekli eğitime sahip olmanız gerekmektedir. İş sağlığı ve güvenliği belgeleriyle katılım sağlayabileceğiniz bu sınava aynı zamanda diplomanız ve okuduğunuz bölümlerde göz önünde bulundurularak farklı yeterliliklerle de başvuru sağlayabilirsiniz.

Sınavda alınacak elemanlar çeşitli alanlar göz önünde bulundurularak alınacaktır. Bu alanlar belirli sınıflandırmalar içermektedir. Sınıflandırmalar iş yerlerinin ‘’çok tehlikeli iş yerleri’’ ‘’tehlikeli iş yerleri’’ veya ‘’az tehlikeli iş yerleri ‘’ şeklinde yapılmasıyla beraber iş güvenliği uzmanlarının da sınıflandırması yapılacaktır. Bu uzmanlar elindeki belgelere göre derecelendirilmektedir. Bu derecelendirme ‘’a sınıfı iş uzmanı’’ , ‘’b sınıfı iş uzmanı’’ , ‘’c sınıfı iş uzmanı ‘’ şeklinde yapılmaktadır.  Bu sınıflandırılmalar birbiriyle bağlantılıdır ve iş yerlerinin tehlike seviyesine göre iş uzmanlarının belgelerinin görev yapabilecekleri kurumlar farklılık gösterebilir. Örneğin çok tehlikeli iş yerlerinde görev almak için  a sınıfı belgeye sahip olmalısınız.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar