C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi

*/ ?>
C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Belgesi

C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alacak olan kişiler iş güvenliği uzmanlığına ait eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitim sonrasında katılacakları sınavdan başarıları olan mühendis, mimar ya da teknik elemanlara çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı tarafından verilen belgedir. Bu belgeyi yurt dışında almaya hak kazanmış kişilerin Türkiye’de hizmet verebilmesi için bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Kazandığı belge ile azami yedi yıl çalıştığını beyan eden A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak, yapılan sınav sonucunda başarılı olanlara A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi verilmektedir. Kazanmış oldukları belge ile en az üç yıl çalıştığını belgeleyenler B sınıfı iş güvenliği eğitimlerine katılarak yapılan sınav sonucunda başarılı olanlar B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilirler. Kazandığı belge ile C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan kişi C sınıfı için sadece bir kez doğrudan sınava girebilirler. Sınavda başarısız sonuç elde edilirse, tekrardan eğitim alarak sınava girmesi gerekmektedir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi İçin Gerekenler

İş güvenliği uzmanlarına eğitim verebilmek için şirketlerin bazı şartları taşımaları gerekmektedir. Şirketlerin gerek donanım ve personele sahip olmaları gerekmektedir. Eğitim verebilecek olan firmalar bakanlıkça atanmaktadır. Kamu kurum ve kuruşları, üniversiteler ve Türk ticaret kanunu yasalarına göre faaliyet gösterebilen şirketlerce kurulan ve işletilebilen müesseseler tarafından düzenlenebilir.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitim Süreleri

İş güvenliği uzmanlığı sertifika eğitimleri her sertifika için 220 saattir. Bu saat içerisinde 180 saat teorik 40 saat ise pratik eğitim olarak yapılmaktadır. 180 saat olan teorik 90 saati uzaktan eğitim olarak yapılmaktadır.

Uzaktan Eğitim

Teorik eğitimin 90 saati uzaktan eğitim olarak verilmektedir. Bu eğitimin yapılması internet üzerinden olmaktadır. Uzaktan eğitim için anlaştığınız özel kurum size internet sitesinden bir eğitim programı sunmaktadır. Bu eğitimi alabilmeniz için size özel şifre ve bilgiler ile sisteme giriş yapabilmektesiniz. Girmiş olduğunuz sistemde sözel ve sesli eğitimler sizlere sunulmaktadır. Dilediğiniz zaman sisteme giriş yaparak aynı konular üzerinden eğitim alabilirsiniz. Size sunulan testleri firmanın sunmuş olduğu süre sonuna kadar tamamlamanız gerekmektedir. Uzaktan eğitim sistemlerinde canlı eğitimlere de katılmanız mümkündür. Size belirtilen saatlerde bilgisayar karşısında olmanız gerekmektedir. Sistem üzerinde girilen bilgiler bakanlığın yetkilileri tarafından denetlenmektedir. Sisteme giriş yaptıktan sonra yapmış olduğunuz her işlem kayıt altında tutulmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda her detayı eksiksiz yaptığınız takdirde sınava girmeye hak kazanmışınızdır.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar