TREDAŞ’dan İşçilere İş Güvenliği İçin Kısa Film

*/ ?>
TREDAŞ’dan İşçilere İş Güvenliği İçin Kısa Film

Vahit İşbaşaran, Lüleburgaz (Kırklareli) Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), çalışanları için iş sağlığı ve güvenliği hakkında bilgilendirme yapmak ve Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği bilincini ve kültürünü daha da genişletmek için kısa film çalışması yapmıştır.

TREDAŞ Trakya Bölgesi’nde üç ilde, 20 bin kilometrekare alan içinde yaklaşık olarak 2 milyon kullanıcıya elektrik dağıtmaktadır. Bununla birlikte çalışanlarına iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermektedir. TREDAŞ, iş sağlığı ve güvenliği eğitimini genişleterek daha rahat ve daha güzel bir şekilde çalışanlarına anlatmak için bir projeye el attı. Bu projede anlatım bir kısa film ile gerçekleştirildi. Bu kısa film sayesinde iş sağlığı ve güvenliği konusunda büyük bir farkındalık yaratmıştır. Bu kısa film içerisinde iş sağlığı ve güvenliğini anlatırken çalışanların sağlığından ve güvenliğinden başka hiçbir şeyin önemli olmadığına yer verildi. İş sağlığı ve güvenliği konusunda ihmal yapıldığında ve bazen göz yummalar olduğunda bu çalışanın hayatına mal olacağını gösterdi. Ayrıca yapılan ihmal ve dikkatsizlikler sonucunda çalışanların önemli ve büyük kazalar yaşayabileceğini gösterdi.

Kısa Filmin İçeriği

Film toplamda 6 dakika 33 saniye olarak bilinmektedir. Film içerisinde sabah evinden işi için çıkan bir TREDAŞ çalışanın iş yerinde yaşamış olduğu konuşmaları ve iş güvenliği alanında yapmış oldukları ve ihmaller sonucunda hayatını kaybettiği gösterilmektedir. İzleyen çalışanlar tarafından büyük ilgi ve beğeni kazanan kısa filmin bir de sloganı yer almaktadır. Bu slogan birçok çalışan için çalışma felsefesi olarak kabul edeceği düşünülmektedir. “Sevdiklerinizi gözü yaşlı bırakmak istemiyorsanız, iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerini alın” sloganı ile film son bulmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği kısa filmi herkes tarafından izlenmelidir. Her alanda çalışan için önemli bir önlem olacaktır.

İş sağlığı ve Güvenliğinin Önemi

İş sağlığı ve güvenliği işveren ve işçi için büyük bir önem taşımaktadır. İş sağlığı ve güvenliği, çalışanların ve işverenlerin iş yerlerinde güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan, iş kazaları gerçekleşmeden önce alınan önemleri içeren bir çalışmadır. İş kazaları genellikle işçilerin eğitimsiz ve dikkatsiz oluşlarından kaynaklanmaktadır. Bunun için işçilere verilecek eğitim oldukça önemlidir. Daha sonra iş yerinde bu güvenlik kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Türkiye’de her 6 saniyede bir iş kazası olmakta ve her 6 saatte bir işçinin hayatına mal olmaktadır.  Bu da evinden çıkan ve ailesinin geçimini sağlamak amacı ile çalışan her 4 işçinin akşam eve dönemeyeceği anlamını taşımaktadır. Bunu önlemek amacıyla her işyerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilerek, kazalar olmadan önce işyerinde tüm önemlerin alınarak bu gibi durumların olmasının önlenmesi gerekmektedir. Bu önlemler risk değerlendirmesi yapılarak alınması gereken önlemlerdir. İş yerinde her türlü risk oluşturacak alanları koruma altına alarak kullanılması sağlanmalıdır.

 

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar