İSG Teknikeri C Olmadan B Olma Durumu

*/ ?>
İSG Teknikeri C Olmadan B Olma Durumu

Lisans yapmış olan iş sağlığı ve güvenliği teknikerleri C belgesi olmadan B olma durumuna sahiptir. Bu sayede direk b belgesi sınavına girerek kolaylıkla B belgesi sahibi olabilirler. Tehlikeli iş yerlerinde görevlerini yapabilmektedirler. B belgesi alabilmek için sınavlardan başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir.  İSG teknikeri C olmadan B olma durumu bu şekilde olmaktadır.

İSG teknikerleri işyerlerinin işlerin yürütülebilmesi için oluşabilecek tehlikelerden ve sağlığa olan zararlardan uzaklaştırmak için ve daha iyi bir çalışma ortamını planlama ile iş güvenliği ile görevli olan iş güvenliği uzmanına bağlı olarak çalışan kişilere denmektedir.

İSG Teknikeri Görevleri

İş sağlığı ve güvenliği teknikerlerinin uzmanların yanında yapması gereken görevler yer almaktadır.

  • İş yerinde tehlikeli olan durumlarında risk değerlendirilmesi yapmak, tehlikeli durumları ortandan kaldırılması ve tüm oluşabilecek olan riskleri ortadan kaldırılması için olan önerileri işveren bildirmektir.
  • İş yerinin ve işin oluşturduğu tehlikeleri kaynaklarını bularak öncelikli olarak tedbir almak ve hatta bu tehlikelerin ölçümlerini yaparak değerlendirme yapmaktır. Bu konuda işverene raporlar halinde sunarak uygulamaların takibini yapması gerekmektedir.
  • İşyerlerinde yapılacak olan periyodik kontrolleri, ölçümleri planlamak ve bakım kontrollerini yapmak ve hazırlanmış olan planların uygulamasını yapmayı sağlamaktır.
  • Kazaların oluşmasını önlerken tatbikatların yapılmasını sağlar.
  • Yangın ve patlama önlemlerinin alınmasını sağlar. Yangından korunma materyallerinin mevcudunu sağlamak ve yangın tatbikatı yaparak eksiklikleri görüp kayıt tutulmasını sağlar.
  • İş kazalarında ve meslek hastalıklarının tekrarlanmaması için incelemeler yaparak önlemler almak.
  • İş kazaları ve meslek hastalıklarını iş yeri hekimi ile değerlendirmeye alarak tekrarlamasına yönelik önlemler almak.
  • Çalışanları iş kazalarına ve eslek hastalıklarına karşı bilgilendirerek çalışanlarla birlikte alınan önlemler hakkında bilgiler vermek.
  • İş yerine alınacak sistemler ve makinelerin iş güvenliği ve sağlığı açısından değerlendirmelerini yapıp, onlar için oluşacak tehlikelerin önüne geçmeyi sağlamaktır.

İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının yanında çalışan teknikerler, iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzmanların yaptıklarının birçoğunu yapmaktadırlar. İSG teknikerinde olması gereken özellikler olarak sayısal ve genel yeteneğe sahip olması gerekir. Fen bilimleri alanıyla ilgili olması gerekmektedir. Ayrıntıları algılaması gerekir. Dikkati güçlü ve yoğun ve stres altında çalışabilmesi gerekmektedir. Hızlı ve doğru karar verebilme yeteneğine sahip olmalıdır.  Tedbirli ve düzenli bir çalışma yapısına sahip olmalıdır. Sorumluluk sahibi ve yönergeleri izleyebilme yeteneğinin bulunması gerekir.

İSG Teknikeri Olabilme Koşulları

İSG teknikeri olabilme koşulları, meslek liselerinin belirlenen bölümlerinden yani Acil Tıp Teknisyenliği, Yaşlı Hizmetleri, İlk Yardım ve Acil Bakım Teknisyenliği Bölümlerinden mezun olanlar İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ön lisans programına sınavsız olarak geçiş yapma hakkı kazanmaktadırlar. Gerekli olan koşullara sahip ise kişiler ön lisans programına yerleştirilmektedir.

Meslek liselerin sınavsız geçişlerinden yaralanamayan diğer liseler, sınavsız girenlerden sonra kalan kontenjanlara ÖSYM Başkanlığınca yapılan sınav sonucuna göre yerleştirilmektedir. Sayısal- 1 puanlarına bakılmaktadır.

 

 

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar