Trafik Güvenliği İçin Işıklı Dubalar Geliyor

*/ ?>
Trafik Güvenliği İçin Işıklı Dubalar Geliyor

Günümüzde artan nüfusun etkisi ile trafikteki gücümüz ve yoğunluğumuz da artmaktadır. Artık insanlar evlerinin önündeki bir araba ile yetinmiyorken bir diğerini satın alma planları yapmaktadır. Hal böyle olunca trafikteki artan yoğunluğun negatif etkisini baskılayabilmek için trafikte radikal değişikliklere gidilmeye başlandı bunlardan en dikkat çekenleri ışıklı, renkli dubalar.

Kütahya’daki Tavşanlı ilçesi köylere yardım ve hizmet getirme birliği ile ilçe emniyet müdürlüğü ve ilçe garnizon komutanlığına trafik üzerinde kullanılmak üzere çeşitli ekipmanlar gönderdi. Teslim töreni Tavşanlı Kaymakamlık Makamında gerçekleşti.  Tavşanlı Kaymakamı Yüksek Kara bu konu ile ilgili şu şekilde açıklamada bulundu. İlçe emniyet müdürlüğümüz ve ilçe jandarma tarafından kullanılmak üzere köylere hizmet gönderme birliğimiz tarafından yönlendirici ışıklı dubalar, el detektörü ve ışıklı yön çubuğu teslimi gerçekleştirildi. Bu emniyet ve jandarmanın kontrollerinde ihtiyaç duydukları olmazsa olmaz araç gereçlerdir. Hem trafik görevlileri hem de vatandaşlar için çok önemli olan ayrıca herkesin can ve mal güvenliğini korumak amacıyla yapılan çok faydalı bir uygulamadır. Bu tür güvenlik önlemlerinin alınmasında fayda vardır. Biz de bu işleri takip edeceğiz. Tarzında açıklamaları olmuştur.

Bu uygulamanın yalnızca Tavşanlı köyünde değil tüm Türkiye’de görmek isteyen vatandaş bu taleplerini beyan etmeleri durumunda belki de trafik kazalarının daha fazla önüne geçilecek ve inanların can ve mal kaybı en aza inecektir.

Işıklı dubaların özellikleri nelerdir?

Dubalar, sürücü ve yaya güvenliği için çeşitli şekillerde kullanılır. Özellikle yeni açılan yollar, inşaat alanları ve trafik kazalarında uyarıcıları uyarmaktadır. Uzak mesafelerden rahatlıkla fark edilmektedir çünkü reaktif malzemelerden yapılmaktadır, ışığın yansıması ile parlarlar. Bu yansıma dikkat çekerek istenmeyen durumları ortadan kaldırır. Taşınmaları ve yer değiştirmeleri rahattır çünkü hafif kauçuk maddeden yapılır. Bu kısa süreli durumlarda rahatlık sağlar ve kullanımı kolaylaştırır. Şekilleri koniktir ve içi içe geçebilme özellikleri ile daha az yer kaplarlar. Uluslararası alanda tanınan bu trafik ekipmanları herkese kolaylıkla ulaşır ve insan zihnine kolaylıkla hitap eder. Tehlikeleri ortadan kaldırabileceği gibi riskleri minimaliz eder. Bunun kolay kullanımı sık sık kontrol altına alınmalı bunun sebebi sık sık ve yerli yersiz her yere trafik dubası koyulmasını engellemektir.  Aynı zamanda bu dubalar iç ve dış olmak üzere iki mekanda da kullanılabilir. Park alanları ve yollar bunlara örnek olabilir.

İnsanları bilinçlendirmek amacıyla eğitimlerin sıklaşması ve çocuklar için yapılan portatif oyuncak araçlar ile çocuklarımızın da trafik kurallarına erken yaşta alıştırabilmek ve onlara trafiği tanıtmak belki de gelecekteki kazaları minimuma indirecektir. Bu yüzden trafik eğitimini her yaştan her insana okullarda, eğitim merkezlerinde, televizyonlardan bilgilendirme reklamları olarak ve benzeri şekillerde verilmektedir. Siz de kendinizi ve çocuklarınızı trafikteki kazaların bitmesi adına bilgilendirin.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar