THY Tarafından Ya İşçi Çıkarılacak Ya Da Zam Yok!

*/ ?>
THY Tarafından Ya İşçi Çıkarılacak Ya Da Zam Yok!

Geçtiğimiz günlerde, Türk Hava Yolları Yönetimi, havayolları çalışanlarının sendikası olan Hava – İş Sendikası’na başvurdu. Konu çalışanlara yapılması gereken yıllık zamdı. Ancak sendikaya sunulan teklif, çalışanlar açısından çok da hoş olmadı. Çünkü THY Yönetimi, bu yıl çalışanlara zam yapamayacağını, eğer zam konusunda ısrarcı olurlar ise işçi çıkarmak zorunda kalacağını bildirdi.

Bütün yıl canla başla çalışan hava yolları çalışanları, yıl başında alacakları zammı düşünerek motive olmaktaydı. Ancak zam düşünceleri böylece korkuya dönüştü. Bu durumda çalışanların iki seçeneğinden biri işçi çıkarmayı kabul etmeleri ki; kimin işten çıkarılacağı pek de belli olmaz. İşten çıkarılan kendileri de olabilir, en yakın arkadaşları da. Bu durumda kesinlikle üzülecek ve uzun süre gergin bekleyiş yaşayacaklardır. Diğer seçenek ise zam almadan çalışmayı kabul etmek. Bu durumda işten çıkarılma yaşanmayacak ancak yaptıkları planlara veda etmek zorunda kalacaklardır.

Hava – İş Sendikası’nın Kararı

Çalışan üyelerin işten çıkarılmalarına karşı, Hava – İş Sendikası, maaş zammından feragat edilmesi gerektiğini düşünmektedir. Ancak sadece yönetim olarak bu kararı almak istemedikleri için, çalışanlar arasında bir anket düzenleme ve çalışan görüşlerine göre pozisyon belirlemeyi daha doğ-ru bulmaktadırlar. Çalışanlar arasında yapılacak olan bu anket Hava – İş Sendikası’nın net kararının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Sendika, THY çalışan üyelerine yayınladığı duyuruya şu sözler ile başladı: “THY Yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler sonucu, bilindiği gibi THY’nda yaşanan ekonomik kriz nedeni ile şirket 2016 yılını ciddi bir zarar ile kapatmıştır. 2017 yılının da aynı zorluklar ile devam edeceği öngörülmektedir.”

Ardından belirtildiği üzere THY, 25 dar gövde ve 7 geniş gövdeli uçağı hangara çekmiştir. Buna göre; ortalama bir dar gövdeli uçakta 24 kabin memuru ve 12 pilot, geniş gövdeli uçakta ise 60 kabin memuru ve 20 pilot çalışacağı esasına dayalı olarak, toplamda 1000’den fazla kabin memuru ve 500’e yakın pilotun işten çıkarılması gerekmektedir.

Bu hesaba göre de hangara çekilen uçakların personelini işten çıkarmak ya da bu personeli diğer uçaklarda kullanarak çalışmaya devam edilecektir. Ancak bu kez de personel fazlalılığı kesindir. THY yönetimi, işten çıkarmaların yaşanmaması için çalışanların ücret zammından feragat etmelerini istemektedir. Ücret zammına ek olarak, verilen sosyal yardım ve ücrete ilişkin tüm ek haklardan da tasarruf sağlamak kaydı ile işçi çıkarma seçeneğini ortadan kaldırmış olacaktır.

Şartlar Ortada

Tüm bu şartlar altında sendika tarafından düzenlenecek olan anket sonucu çıkacak olan karar uygulanacaktır. Buna göre ya işçi çıkarılacak ya da zamdan vazgeçilecektir. Karar tamamen çalışanların kararı olarak ortaya çıkacaktır.

Zamdan vazgeçilirse şartlar aynen devam edecek, işçi çıkarma yolu seçilirse yaklaşık 1500 kişi aileleri ile birlikte işsiz kalacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar