Kopan Parmak İçin 211 Bin 540 Lira Tazminat

*/ ?>
Kopan Parmak İçin 211 Bin 540 Lira Tazminat

Sakarya ilinde bulunan Sakarya teknik ve endüstri meslek lisesi öğrencisi olan 17 yaşındaki E.E. kendi bölümünün öğretmeni ile birlikte okul atölyesinde bulunan giyotin makası denilen bir aracı kullanırken sağ elinin üç parmağını makineye kaptırmıştır. Kocaeli tıp fakültesine götürülen E.E. hemen ameliyata alındı ve üç parmağı birden kesilmiştir. Olay sonrası çok büyük acı yaşayan E.E. ve ailesi konunun son derece hatalı olduğunu, birçok eksiklik ve aksaklık olduğunu düşünerek konuyu mahkemeye taşımıştır.

E.E ve ailesi giyotin makası denilen aletin önünde mutlaka güvenlik koruması olan demir korumalığın makinenin üzerinde durması gerekirken onun alt tarafında olduğunu söylemiştir. Ailenin avukatı da öğrencinin bir kusuru olmadığını, öğrenci olduğunu için öğrenme aşamasında olduğun ve çoğu şeyi tam anlamıyla bilmediğini ve idarenin de kusursuz bir sorumluluğu olduğunu söyleyerek milli eğitim müdürlüğü aleyhine kopan parmak için 211 bin 540 lira tazminat davası açmıştır.

İnsan Sağlığını Koruması Gereken Madde Takılı Değilmiş, Sonradan Takılmış!

Davacı olan E.E’nin tanık olarak gösterdiği birkaç öğrenci kaza anında makinenin korumasının takıl olmadığını söylemiştir. Giyotin makası denilen aletin bıçaklarına iş yaparken hemen ulaşılabildiğini ve korucuyu bir demirin bulunmadığı gibi uyarı yazısının da olmadığını söyleyerek ifade vermişlerdir. Sakarya 1. Asliye hukuk mahkemesi de bu olayı araştırmak üzere bilirkişiler ile okulda bahsi geçen makine vb. yerlerde bir keşif yaparak konuyu araştırmıştır. Koruyucu madde takılı değilmiş sonradan takılmış!

Bu konu hakkında bilirkişi olan Sakarya üniversitesi öğretim üyesi prof. Dr. Makine yüksek mühendisi vahdet uçar raporunda, hiçbir şekilde iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulmadığına, öğrenciler için gerekli güvenlik önlemlerinin alınmadığına ve bu şekilde öğrenciye emir verdiği işin sakıncalı olduğunu düşünmemesi açısından bölüm öğretmenini yüzde 75 oranında kusurlu bulmuştur. Aynı zaman da okul müdürü de yüzde 25 oranında kusurlu sayılmıştır.

Öğrencinin Hiçbir Suçu Yoktur!

Sakarya 1 asliye hukuk mahkemesi raporları inceleyerek öğrencinin tamamen suçsuz olduğunu ve işi öğretmeni istediği için yaptığı kanaatine varmıştır. Kazazede öğrencinin üç parmağını kaybetmiş olması nedeniyle iş göremez bir hale getirilmesi de son derece önemli bir neden olmuştur. Öğrencinin suçu yoktur denilerek maddi ve manevi tazminat davasının da haklı olduğu söylenmiştir.

Daha önce de böyle bir olay olması ve kazada bir öğrencinin de ölmüş olması nedeniyle son derece incelenen bu konu da E.E için 211 bin 540 lira tazminat ödemesi yapılmasına davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verilmiştir. Sakarya teknik ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünde daha önceki yılda da bir öğrenci elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirmiş ve hatalı öğretmen de bir yıl sekiz ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Buda konunun ne kadar incelenmesi gereken bir durum olduğunu gözler önüne koymaktadır.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar