Ankara Yenimahalle İş Kazalarına Yönelik İşbirliği Protokolü

*/ ?>
Ankara Yenimahalle İş Kazalarına Yönelik İşbirliği Protokolü

Ankara Yenimahalle Belediyesi ile İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu arasında inşaatlar çalışan kişiler için mesleki yeterliliği arttırmaya yönelik işbirliği protokolü imzalanmıştır. Yenimahalle Dört mevsim Tiyatro Salonu içerisinde gerçekleşen protokol törenine Yenimahalle Belediye Başkanı olan Fethi Yaşar, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Yaşar Neslihanoğlu, meclis üyeleri, ilgili iş kolları ve müteahhitler katılım göstermiştir. İnşaat sektöründe çalışmakta olan usta ve işçilerin mesleki yeterlilik belgesini almasını zorunlu bir hale getirmiştir. Bu belgenin alınmaması demek artık inşaat sektöründe çalışamayacakları anlamını taşımaktadır.

İlk Sınav Merkezi Yenimahalle Belediyesi

İş sağlığı ve güvenliği için büyük adım olan bu protokol sayesinde baretini takarak iş kazalarının da önüne geçileceği düşünülmektedir. Belediye Başkanı Fethi Yaşar, İMKON’la birlikte 2016 yılında başlatılan karma proje ile Anadolu Bulvarı Ostim Kavşağı’nda Ankara’da ilk sınav merkezinin inşaatının başladığını dile getirdi. Sadece Yenimahalle bölgesinde değil tüm Ankara’da yer alan inşaat sektöründe çalışan işçilerin hepsinin mesleki yeterlilik sınavının burada yapılacağını söyledi.

Gelişmiş ülkelerde her mesleğin bir belgesi olmasını gerektiğine vurgulayan Fethi Yaşar geçmişte ailelerin çocuklarını berbere, terziye, marangozhaneye ve daha birçok iş koluna götürerek önce çırak, daha sonra kalfa ve en sonunda da usta olmasını sağladıklarını söyledi. Günümüzde bu gibi bir durum olmadığını daha önceden mesleki yeterlilik sağlanırken şimdi bunun sağlanmadığını dile getirdi. Bir örnek olarak kalıp çöktüğünde 3 kişinin altında kaldığını, istinat duvarının çöküp 2 kişinin altında kaldığını dile getirerek artık bilinçli bir şekilde mesleklerin icra edilmediğini söyledi. Her iş alanında hatalar oluşabileceğini dile getiren Fethi Yaşar, ihmallerin ve ilgisizliklerin hata olmadığını söyledi. Protokolün imzalandığı gün İMKON ile beraber bu gidişata bir son vereceklerini duyurdu.

Şantiyelerle İlgili

İMKON Genel Başkanı Olan Tellioğlu şantiyelerin en çokta son zamanlarda çok kötü şartlarda hizmet ürettiğinin altını çizdi. Ama tabi bunun yanında oldukça iyi bir şekilde olan şantiyelerin olduğunu da dile getirdi. Hatta bunun üstüne öyle iş güvenliği mükemmel olan şantiyeler var ki intihar etmeye kalkışılsa güvenlikten dolayı intihar dahi edilemeyeceğini söyledi. Ankara’da bulunan 20 bine yakın inşaat işçisine bu protokolün bir jest olduğunu söyledi.

Bu protokolün fazlasına değinirken vermiş olduğu örneklerden biri bir eve elektrik kaçağından ya da doğalgaz kaçığından dolayı gittiğiniz usta olup olmadığınız bilinmemekte ve gittiğiniz yerde yapmış olduğunuz en ufak bir hatada o ev halkına gelebilecek zararla ilgili bir örnekle birlikte bu protokolün öneminin bir kez daha altını çizmiştir. Bu sistem sadece bu sektörde çalışan kişilerin yeterliliğini ölçmekle alakalı bir çalışmadır dedi. Sınavın İMKON tarafından yapılacağı belirtilmiştir. Mesleki sınav iki aşamalı olarak uygulanacağı söylenmiştir. Teorik ve uygulama şeklinde olacaktır.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar