İş Veren İdari Para Cezalarına Karşı İtiraz Nereye Yapılır?

*/ ?>
İş Veren İdari Para Cezalarına Karşı İtiraz Nereye Yapılır?

Çağımızda en çok can sıkan ve hukuki boyutları bilinmeyen şeylerden olan idari para cezaları kimi zaman hak etmediğimiz bir şekilde bizlere veriliyor. Ancak toplum olarak hakkımızı arayan bir yapıya sahip değiliz hal böyle olunca bu konularda bilgisiz ve yetersiz kalıyoruz. Mesela Avrupa da intihar eden bir kadının intihar ettiği ip koptu diye firmadan tazminat aldığını belki sizlerde okumuşsunuzdur. Bunlar düşünüldüğünde biz hak etmediğimiz bir cezanın parasını neden ödemek zorunda olalım ki. Bizler bu yazımızda hak etmediğiniz bir ceza karşısında nasıl duracağınızı ve nasıl bir tutum izlemeniz gerektiğine dair bilgiler vereceğiz.

İtirazlar Nasıl Yapılmalıdır?

En çok merak ettiğiniz konu bu itirazı nasıl ve kime yapmalıyım. Ancak bu konuya gelmeden önce sizlere belirtmek istediğimiz ayrı bir konu var. Bu itirazlar yapılırken yanınızda sizler için profesyonel bir destek şarttır. Bu destekten kastımız bir avukat veya bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip kişilerdir.

Peki ben neden profesyonel bir destek almalıyım diyorsanız başvurunuzu yaparken sizin başvurunuza yapılabilecek özel dokunuşlarla bu başvurunun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını bekleyebilirsiniz. Örneğin bir dilekçe yazıldığından sizin yazdığınız bir dilekçeyle bu konuda uzman olan birinin yazdığı dilekçeler arasında büyük farklar olacaktır. Çünkü mahkemelerin ve hukukun dili halk dilinden biraz farklıdır.

Evet gelelim cezaya itiraza bir para cezası yaptırımı aldınız ve bu cezayı ödeyebilecek bir maddi durumunuz yok veya ödemek istemiyorsunuz. Bunun için idari cezaları itirazı sulh mahkemelerine yapılır bu mahkemelerde başvurunuz detaylı bir şekilde alınır ve dosyanız açılır. Elinizdeki veriler ne kadar sağlam olursa bu savaştan o kadar yara almadan çıkarsınız. Buradan kastımız mahkemeler yeterli delilleri sağlayamayıp ikna olmadığında davanız uzayıp duracaktır. Bu da sizi canınızdan bezdirebilir. Hatta bazen başvurduğunuza bile pişman olabilirsiniz. İşte bu yüzden sizlere yazımızda profesyonel yardım almanız gerektiğinden bahsetmiştik.

Ancak cezayı aldıktan sonra başvuru yapabilmeniz için belirli bir zaman dilimi belirlenmiştir. Bu zaman dilimi maksimum yedi gündür.  Sulh mahkemelerine yedi gün içerisinde başvurabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Bu İtirazda Başarılı Olma Şansım Nedir ?

Yazımızın birçok bölümünde değindiğimiz bu konuya bir başlık atmak istedik. Bu başlığı atmamızım temel sebebi para cezası itirazınızın en iyi şekilde sonuçlanması için son bilgileri aktarmaktır. Eğer bu konuda bir fikriniz yok ve avukata para vermek istemiyorsanız internetten sağlam bir araştırma yapmanız ve bu işi çözmeniz gereklidir. Sağlam bir savunma ve doğru bir başvuruyla bazen kazanamayacağınız davaları bile rahatlıkla kazanabilirsiniz. Bu yüzden durmayın ya bulunduğunuz yerde kendinize bilgili bir rehber aramaya başlayın ya da bu konu hakkında en iyi başvuruyu nasıl yapacağınız konusunda iyi bir araştırma yapmaya başlayın.

 

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar