İş Sağlığı Ve Güvenliği Hekimliği Günümüzün Gözde Mesleği Mi?

*/ ?>
İş Sağlığı Ve Güvenliği Hekimliği Günümüzün Gözde Mesleği Mi?

Kanunlarca düzenlenen iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili düzenlemeler ışığında her işçi çalıştıran işyerinin belirlenen oranlar doğrultusunda iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu geçirilmiştir. Bu bağlamda iş güvenliği uzmanlığının gelecekte en gözde mesleklerden biri olmaması konusunda hiçbir gerekçemiz yok. Hele ki endüstrileşmekte gittikçe hızlanan ve fabrika yoğun bir çalışma alanı sunun ülkemizde bu durumun gerçekleşmesi işten bile olmayacaktır. Bu sistemin gelişmesi ile ülkemizde bir hayli yaşanan iş kazalarının azaltılması amaçlanırken işveren ve işçiyi koruyan kanunlar da düzenlenmiştir. Tüm bunlların takibini yapmak, çalışma alanındaki işleyişin aksamamasını sağlamak ve can ve mal kaybını önlemekle alakalı projeler geliştirip işverene sunmak gibi görevleri olan iş güvenliği uzmanları mesleklerinin devamlılığından açısından bir kaygı içerisine düşmemektedir. Bu yüzdendir ki iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimliğine talep bir hayli artmıştır.

İş Yeri Hekimliği Sınavı Hakkında

İş sağlığı ve güvenliği sınavına giren adaylar sonuçları merakla beklemekte. 3 aralık tarihli iş yeri hekimliği için iş sağlığı ve güvenliği sınavında ter döken adayların puanlar açıklandı. Kimileri sınavlarında başarılı olmuşken kimileri aldığı not ile ayrı düştüğünü iddia edip notuna itiraz etmek istemiştir. Bu denli ciddi ve beklemeli bir sınav için bu hak hiç de göz ardı edilecek ya da önemsenmeyecek bir hak değildir. Bazı adaylar sınava itiraz konusunda çalışmalara çoktan başlamışlardır. Peki bilmeyenler için sınava itiraz etmek adım adım nasıl gerçekleşmektedir.

Sınav Sonuçlarına Nasıl İtiraz Edilir?

Sınav puanını kabul etmeyip sınav kağıdının tekrar incelenmesini isteye aday, ÖSYM nin internette sınav sonuçlarını açıklamasından 15 gün sonrasını kapsayan süre zarfında itiraz etme hakkı bulabileceklerdir. Bu 15 günlük süre sonuçlar açıklandığı günden itibaren başlamaktadır.

  • Genel amaçlı dilekçe örneğinizi bilgisayarınıza indirebilmek için ÖSYM nin sitesini ziyaret edebilirsiniz. ÖSYM sınav sonuçları son yıllarda yalnızca elektronik ortamdan sınava giren öğrencilere puanlarını duyurduğu için artık evlere posta gelmesi için bir bekleme etkinliğinde bulunmamalısınız. İtiraz süreniz ise puanınız elektronik ortam üzerinden görülebilir olduğu anda başlamaktadır.
  • Dilekçedeki evrak referans numarası sütunu önemlidir lütfen unutmayınız. Bu numarayı ÖSYM sisteminizde bulabileceğiniz gibi bir yere not etmenizde fayda olan bir numaradır çünkü değerlendirme sonucunu bu numara ile takip edeceksiniz.
  • İtiraz dilekçenizi gönderebilmeniz için ÖSYM ye ödemeni gereken 5 TL inceleme masrafını ziraat bankasının ilgili şubesine yatırmak durumundasınız.
  • Dekontunuzu ve ilgili dilekçenizi ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı Bilkent/Ankara adresine postalamanız gerekmektedir.

Sınav sonucunuza itiraz dilekçesi 15 gün içinde ÖSYM sınav hizmetleri daire başkanlığına gitmek zorundadır. Kargo ya da başka bir nedenden ötürü dilekçeniz verilen süre içinde Bilkent/Ankara ya ulaşmazsa ÖSYM bu durumda kendini kesinlikle sorumlu tutmamaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar