İş Güvenliği Uzmanlarını Sıkıntıya Sokan Durumlar

*/ ?>
İş Güvenliği Uzmanlarını Sıkıntıya Sokan Durumlar

İş güvenliği uzmanları işverenleri ve işçileri iş kazalarına karşı önlem alma konusunda uyararak rehberlik yapmakla görevli olan kişilerdir. İşçiler genel olarak iş güvenliği ile ilgili kurallara uymamak için pek çok mazeretler üretmekte ve bu mazeretler zamanla ezbere dönüşerek tekrarlanmaktadır.

Zamanla ezbere dönüşmekte olan bu sebeplerden bazıları ise şunlardır;

  • Gereksiz ve tehlike yaratabilecek malzemelerin ortada durması konusunda işçiler genel olarak malzemeyi geçici bir süreliğine oraya koyduklarını ve hemen kaldıracaklarını söylerler ancak bu bir bahanedir ve aslında malzeme hep orda durmaktadır. Bu durumlarda malzemeler hemen kaldırılmalı ve hiçbir sebep dinlenmemelidir.
  • İş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili eğitime katılmak istemeyen çalışanlar her seferinde bir sonraki eğitime katılacaklarını belirterek oyalamaya çalışırlar. Eğitime katılmama konusunda hiçbir bahane kabul edilmemelidir.
  • İşçiler sürekli hasta olduklarını belirtmektedir. Bu durumda işyerimi hekimi devreye sokulmalıdır.
  • İş güvenliği ile ilgili kıyafetler giyilmediğinde sadece bugün giyinmedim diye bahaneler üretilir. Bu durumlar ile karşılaşmamak için sık sık denetim yapılmalıdır.
  • İşini güvenlik kurallarına uygun yapmayan işçiler işi çok iyi bildiklerini iddaa ederler. Bu durumlarda işçilere sık sık uyarı ve denetim yapılmalıdır.
  • Denetim yapmak istenildiğinde hiçbir eksiğimiz yok denildiğinde dinlenmemeli mutlaka denetim yapılmalıdır.
  • İşçiler iş güvenliği kurallarına uygun çalışmanın işi uzatacağını düşünürler bu duruma karşı sürekli eğitim verilmeli denetimler yapılmalıdır.
  • Alınmak istenen iş güvenliği tedbirlerini almamak için çoğu işveren kanunda öyle kural olup olmadığını sorgular.
  • İş güvenliği önlemlerini almayan firmalar daha önceden riskli bir durumla karşılaşmadık diyerek konuyu kapatmaya çalışırlar. İş uzmanları her an her tehlikenin olabileceğini anlatmalıdır.
  • İşverenin işçilerine iş güvenliğine uygun kıyafetler almamasında işçi zaten kullanmıyor diye bir bahane üretmesine izin verilmemeli sürekli denetlenmelidir.

İş Güvenliği Kurallarına Uymama Sonucu

İş güvenliği uzmanlarının işyerlerinde en çok karşılaşmakta olduğu hatalar arasında güvensiz bir çalışma ortamı, firma tarafından verilen iş kıyafetlerinin işçi tarafından giyilmemesi ve işveren tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alınmamasıdır. İşçiler zaman zaman koruyucuları devre dışı bırakabilmekte, kendilerine verilen kişisel koruyucu donanımları kullanmamakta, uyarılara rağmen tehlikeli bölgelere giriş yapmakta ve bu durumlara benzer daha pek çok tehlikeli davranışlarda bulunabilmektedir. İş kazalarının pek çok nedeni olabilmektedir ancak tehlikeli çalışma koşulları, denetimsizlik ve tehlikeli davranış iş kazasına en çok neden olmakta olan faktörler arasında yer almaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlarının Vazifeleri

İş sağlığı ve iş güvenliği uzmanlarının en önemli görevi işveren ve işçiye iş güvenliği hakkında gerekli eğitimi vermektir. Sürekli olarak firmaya denetim yapmalı, raporlama yaparak uygun olmayan durumların düzeltilmesi için işverene uyarıda bulunmalıdır. İşçilerin çalışma esnasındaki davranışlarını ve kurallara uyup uymadığını rapor etmelidir.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar