İş Güvenliği Uzmanından Birkaç Not

*/ ?>
İş Güvenliği Uzmanından Birkaç Not

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir de bulunan Aspir Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi İş Güvenliği Uzmanı Erhan Şengöç, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili önemli notlarını dinleyicileri ile paylaştır.

Çalışma alanlarında ergonomik çalışma koşullarının sağlanmaması durumunda iş kazaları ve iş hastalıklarının meydana gelmesinin kaçınılmaz olacağını anlatan Erhan Şengöç  iş güvenliği konusunda çalışan ve iş verenleri mutlaka ama mutlaka bilgilendirdiklerini açıkladı. Peki bu bilgilendirmeler neleri kapsamaktadır. İş kazalarının oluşumu, iş kazalarından kaçınabilmek için alınacak gerekli önlemler, önemi günümüzde artmış olan meslek hastalıkları, iş kanunları, çalışma alanlarındaki sağlık güvenlik işaretleri. İş güvenliği uzmanı Erhan Şengöç bu eğitimlerin çalışma alanlarının bulunduğu tehlike durumlarına göre bir, iki, üç yılda bir tekrarlanabileceğini belirtti.

Neden Gelişmiş Ülkelerde İş Kazası İstatistikleri Daha Düşük?

Gözlemlere göre gelişmiş ülkelerde iş kazalarından yaralanmaların ve ölümlerin sayısı oldukça azdır, iş güvenliği uzmanı bu konuya şöyle bir yorum getiriyor. Gelişmiş ülkelerde kullanılan makinalar ve teçhizatları güvenlik açısından gelişmiş olması ve tüm çalışanların iş güvenliği eğitimi alıyor olması gayet tabi gelişmiş ülkelerdeki ölüm ve yaralanma sayısını da etkilemektedir. Bunun yanında kişiye uygun olmayan bir iş ile çalışanı karşılaştırmak ve iş güvenliği eğitiminden mahrum bırakmak gelebilecek tüm iş kazalarına da kapı aralamak demektir, demiştir.

Türkiye’de Bilinçlenme Yolunda Büyük Adımlar Atıyor

Türkiye’de ve özellikle Eskişehir’de iş güvenliği uzmanı çalıştıran şirketlerin arttığını ve eğitimli işçilerin çalıştığı nice elverişli çalışma ortamlarının olduğunu da belirten iş güvenliği uzmanı şunları da ekledi. Çalışanlar iş sağlığı ve güvenliği kapsamında işe gelmek için evden çıktıları andan eve girdikleri ana kadar ki zamanı kapsamakta, servis hizmetinin sunulması, uygun çalışma ortamının sağlanması, çalışanlara verilmesi gereken koruyucu malzemelerin yeterliliği ve uygunluğu, eğitimler ve dikkat edilmesi gereken birçok husus, çalışanların sağlık problemlerinin iş yeri hekimi yardımı ile belirlenip üzerine gidilmesi ve mevzuata uygun çalışma koşullarının tümünü sağlıyor olması işletmelerin iş güvenliğine verdiği önemi bir kez daha gözler önüne seriyor olduğunu göstermiş oluyor.

Kanunların Bu Konuda Getirdiği Önemli Yenilikler

İş sağlığı ve güvenliği kanunları çalışanların çalışmalarına sağlıklı ve güvenli bir şekilde devam edebilmesi için getirilen kurallardır ve bu kuralları yasalaştırarak uyulmasını zorunlu hale getirmişlerdir. İşverenler çalışma alanlarındaki kazalar nasıl önlemler alınacağını iş güvenliği uzmanı ile iş birliği yaparak öğrenerek, uzun vadede bir sorunla karşılaşmayacağını bilmesi gerekir.  Buna ek olarak Serhan Şengöç Aspir OSBG olarak iş yerlerinin daha güvenli ve çalışanlar için elverişli ortamların sağlanabilmesi adına kontroller yapıyoruz, belirtti. Sektörlere göre kanunlarla ayrılmış sınırlar içerisinde yapılması gerekenin yapılıp yapılmadığını denetliyoruz, dedi. Bunun neticesinde eğer iş yerine gerekli olarak görülen bir iş yeri hekimi ya da iş güvenliği uzmanı varsa bu ihtiyacı karşıladıklarını belirtti.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar