İş Güvenliği Malzemeleri Hakkında

*/ ?>
İş Güvenliği Malzemeleri Hakkında

Özel sektörde çalışan personellerin ve çalışma ortamlarında sürekli olarak bulunmak zorunda olan işverenlerin güvenliğinin sağlanması adına bir takım güvenlik önlemleri alınmaktadır. Bu önlemlerin alınmasında iş güvenliği malzemeleri kullanılmaktadır. Her iş yerinde bulunması zorunlu olan bu malzemeleri internet üzerinden satış noktalarını araştırarak temin edebilirsiniz.

Genel amaç, çalışan personellerin can güvenliğini sağlamak ve bu bilinçle mal ve can kaybını önlemektir. Bu bağlamda verilen eğitimler çerçevesinde de gereken bilgiler aktarılmakta ve malzemelerin nasıl kullanılması gerektiği bilgisi iletilmektedir. İşverenlere malzemeler konusunda verilen eğitimler genellikle, çalışma ortamlarında bulundurulması gereken levhalar üzerinde olurken, çalışan personellerin için ise, hangi malzemenin nasıl ve nerede kullanılması gerektiği ile ilgili olmaktadır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Malzemeleri Nelerdir?

Her çalışma sektörünün endi içerisinde kullandığı malzemeler bulunmaktadır. Örneğin elektrik işlerinde çalışan bir personelin elektrik iş güvenliği malzemelerinden birini kullandığını görmüşüzdür. Ya da inşaat sektöründe çalışan işçilerin kafasında takılı olan baretler gibi malzemeleri fark etmişizdir. Fakat birçok iş yerlerinde kullanılan bazı temel malzemeler bulunmaktadır. Bizler bunlardan bir kaçını sizlere tanıtacağız.

Genel olarak kullanılan malzemelerin tamamındaki amaç, çalışan işçinin can güvenliğini sağlamaktır. Bu bağlamda, işçinin başının korunması gözünün ya da işitme yetisini kaybetmemesi için gerekli önlemlerin alınmasıdır. Genellikle inşaat işçilerinde rastladığımız baretler, çalışan personelin başına bir darbe almamasını sağlamak için kullanılır. Yukarıdan düşebilecek herhangi bir cisme karşı tedbir almak gerekir. Baretlerin kendi içerisinde farklı türleri de bulunmaktadır. Örneğin hem başın korunması hem de kulakların korunması gereken bir çalışma ortamı için tasarlanan baretler bulunmaktadır.

Kaynak makineleriyle çalışan personeller için de, çeşitli gözlükler üretilmektedir. Bunlardan bazıları, çapak gözlüğü, göz duşu, kaynak maskesi, Buğulanmaz iş gözlüğü gibi kendilerine öz özellikleri olan gözlükler üretilmektedir. İşitme yetisinin kaybedilmemesi için birbirinden farklı özellikler barındıran kulaklıklar, solunum sisteminin korunması için toz maskeleri, karbon filtreli maskeler ya da yarım yüz veya tam yüz maskeleri bulunmaktadır.

Elleriyle sürekli çalışmak zorunda olan işçiler için ise, özel üretilen eldivenler bulunmaktadır. Dikişli eldivenler, kimyasal dayanımlı eldivenler, kaynakçılar için özel dikilmiş eldivenler bunlardan bazılarıdır. Çalışan personeller için üretilen malzemelerden biri de ayakkabılardır. Bu ayakkabılar sayesinde ağır kaldıran işçiler herhangi bir durumda ellerindeki malzemeyi yere düşürme tehlikesiyle karşı karşıya kalabilirler. Bu durumda da malzemenin ayaklarına düşüp sakat kalmalarına yol açabilir. Bunların önlenmesi adına, çelik ayakkabılar, çizmeleri, boy çizmeleri gibi ayakkabılar üretilmektedir.

 

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Malzemelerinin Satış Noktaları

Çalıştırdığınız işçilerin can ve mal güvenliğini sağlamak artık zorunluluk haline geldiği için, her işveren kişinin bu malzemeleri temin etmesi gerekmektedir. İş güvenliği malzeme fiyatları oldukça uygun fiyatlara satılmakta ve taksit imkânları da sunulmaktadır. İstediğiniz zaman istediğiniz yerden emin edebileceğiniz bu malzemeleri internet üzerinden de araştırıp size uygun fiyatta olan malzemeleri sipariş verebilirsiniz.

Her ürünün kendisine göre fiyatlandırılması yapılmaktadır. Girdiğiniz çalışma sektörüne göre, gerekli bütün malzemeleri, bağlı bulunduğunuz ildeki iş güvenlik malzemeleri satan satış noktalarında da alabilirsiniz, internet üzerinden de alabilirsiniz. Birçok satış noktasında satılan bu ürünleri toplu olarak sipariş vermeniz durumunda, sizlere taksit imkânları da sunulmaktadır.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar