Edirne’de İş Güvenliği Uzmanları Tarafından Dernek Kuruldu

*/ ?>
Edirne’de İş Güvenliği Uzmanları Tarafından Dernek Kuruldu

Yazımıza Edirne’de bir oluşum içine giren uzmanlar kurdukları dernek ile konu olacak ama eğer isterseniz önce iş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında neler söyleyebiliriz bunlara bakalım.

İş güvenliği ve işçi sağlığının günümüzdeki önemi nedir?

Günümüzde iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda yapılan ataklar azımsanmayacak kadar fazladır. Her işveren ve çalışanın bilmesi gereken bu konu herkesin haklarını korumakta olduğu gibi herhangi bir hasar ya da kaza durumunda önlemler geliştirerek iş yerinde başınıza gelebilecek riskleri en aza indirmektedir.

Her işçi çalıştıran kurumda çalıştırdığı işçi sayısına oranla iş güvenliği ve işçi sağlığı uzmanı bulundurmak zorunluluğu şirketler için artı bir gider gibi görünse de uzun vadede kazançlı olacakları tüm deneysel çalışmalarla ispatlanmıştır.

Özellikle fabrika ve endüstri bölgelinde oldukça aranan bir çalışma gurubu olarak iş güvenliği ve işçi sağlığı uzmanlığı geleceğin meslekleri arasında gösterilmektedir. Endüstrileşmekte olan dünyaya baktığımızda bu düşüncenin çok da yanlış olmadığını görebiliriz.

İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Uzmanı Nedir Ve Ne İş Yapar?

İş güvenliği ve işçi sağlığı uzmanlarının yükümlülüklerinden kısaca bahsetmek gerekirse; iş yerindeki düzeni ve iş akışının düzenlenmesini denetler bu sayede işlerin aksamadan kolay bir şekilde ilerlemesini sağlarken, çalışma alanlarında görmezden geldiği kurallar ya da ihmaller sonucunda ortaya çıkabilecek zararlardan şirkete karşı sorumlu tutulmaktadır. İş güvenliği uzmanı görev aldığı işyerinde işyeri hekimi ile birlikte çalışıp kayıt alınması gereken şeyleri yasal kayıt defterine aktarır.

İş güvenliği ve işçi sağlığı uzmanlarının görevleri temel olarak bunlardır.

Artık iş güvenliği ve işçi sağlığı hakkında kazandığımız bilgiler ışığında Edirne’de kurulan dernek hakkındaki haberimize kulak verin.

Trakya İş Sağlığı ve Güvenliği profesyonellerinin yaptığı açıklamada, işçi sağlığı ve iş güvenliği dalında kendilerine iş edinmiş olan kişiler arasında maddi ve manevi dayanışmayı sağlamak, yardımlaşma ve iş birliğini gözetmek için mesleki ilişkilerin sıkı sıkıya bağlanabilmesi için Edirne merkezli bir dernek kurulduğu belirtildi. Bunun yanında Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatının geliştirilmesine ve bu bilinci oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.

Derneğin Yapmayı Amaçladığı İşler Nelerdir?

Dernek üyelerine hukuki destek verilmesi üzerine çalışmalarda bulunurken, cüzi fiyatlarda ve yakın çevrede iş güvenliği ve sağlığı eğitimlerinin verilmesini, uygun fiyatlar ile mesleki sorumluluk sigortalarının sağlanabilmesi, örnek olarak nitelendirilebilecek uygulamaların bizzat yerlerinde incelenebiliyor olması, basın araçlarını kullanarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda Türk haklını bilgilendirmek amaçlanmaktadır.

Dernek Üyesi Olmak İsteyenlerde Aranan Şartlar Nelerdir?

Derneğin bir üyesi olabilmeniz için işçi sağlığı ve güvenliği iş dalında çalışıyor olmanız yeterli olacaktır, açıkça anlatmak gerekirse; iş güvenliği uzmanıysanız, iş yeri hekimi ya da diğer sağlık personelleri bunların yanında iş güvenliği teknikerleri ve iş güvenliği ile ilgili lisans ve yüksek lisans programlarından mezun olmak şartı ile derneğe kabulünüz gerçekleşecektir.

Daha fazla bilgi için Facebook’ta Trakya İSG Profesyonelleri Derneği grubunu ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar