Çin’de Maden Kazaları

*/ ?>
Çin’de Maden Kazaları

Çin’de yaşanan iş kazalarının sonu gelmiyor. Maden kazasının en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Çin’de bu kazalar sonucunda birçok işçi yaşamını kaybediyor. İşçi güvenliği koşullarının oldukça kötü durumda olduğu anlaşılan Çin, neredeyse işçileri öğüterek büyümeye devam ediyor.

Dünyanın en çok ölümlü maden kazası da yine Çin’de yaşanmıştı. 1942 yılında yaşanan bu kazada, toplam 1549 kişi hayatını kaybetmişti. Ölü sayısının son derece fazla olduğu bu maden kazasının oluşmasında, gaz ve kömür tozu karışımının etkili olduğu belirtildi. Sovyetler Birliğinin yaptığı soruşturmada ise havalandırma sisteminin kapanması sonucunda, karbonmonoksit zehirlenmesinin gerçekleştiği belirlendi. Çin’de maden kazası işte bu şekilde, tam 1549 işçinin ölümüne neden oldu.

Çin’de İş Kazaları Sık Sık Yaşanıyor

Çin, dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alıyor. Sanayileşme bakımından, öncü ülkelerden biri olduğu bilinen Çin’in nüfusu da oldukça yoğun. Çin’de çok eskilerden beri iş kazaları yaşanıyor. Bu iş kazalarının ardı arkası kesilmediğinden dolayı, çok fazla ciddiye alınmadığı düşünülüyor. Ancak, bu kazalar çoğu zaman ölümle sonuçlanıyor.

Maden kazaları, Çin’de 2000’li yıllarda da yaşanmaya devam ediyor. Hemen her sene, Çin’de maden kazası haberleri görülüyor. Bu nedenle, Çin’de işçi sağlığı ve güvenliği konusunda yeterince özen gösterilmediği, bu konunun yeterince önemsenmediği görülüyor.

Çin’de Madenleri Kapatma Kararı

Çin’de kazaların bu kadar sık yaşanmasına, fazla tepki gösterildi. Böylelikle, yönetim tarafından çok sayıda madeni kapatma kararı alındı. Önce, 183 tane maden kapatıldı. Sonrasında, en az 1000 madenin kapatılacağına ilişkin açıklama yapıldı.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Önemsenmeli

İş sağlığı ve güvenliği, oldukça büyük bir önem arz etmektedir. İşçilerin çalışma koşulları iyileştirilmeli, olası iş kazaları için gerekli önlemler alınmalıdır. Bu konuda, ülkemizde birçok çalışma yapılmıştır. İş sağlığı ve güvenliği kanunu hazırlanmış, iş güvenliğinin sağlanması için yeni uygulamalara gidilmiştir. Yapılan bu çalışmalar ile iş kazalarının en aza indirilmesi hedeflenmektedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu

Türkiye’de iş sağlığı ve güvenliği için ciddi bir çaba gösterilmektedir. İş sağlığı ve güvenliği kanunu ile iş güvenliği düzeyi iyileştirilmiştir. Kanundaki maddeler, hem işyerini hem de işçiyi korumaya yöneliktir. Kanuna göre, her işyerinde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi bulundurulacaktır. Bu uygulama ile işyerlerinde olası tehlikelerin tespit edilip çözüm bulunması amaçlanmıştır. Ayrıca, risk değerlendirmesinin yapılması ve güncel tutulması da zorunlu kılınmıştır. Böylelikle, iş kazalarının oluşmasının engellenmesi amaçlanmıştır. İşyerlerinde tehlike sınıflandırılması yapılması ile ilgili madde de bu alanda son derece faydalıdır. Maddeye göre, işyerleri için çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli sınıflar bulunmaktadır. Ayrıca, küçük işletmelere işyeri sağlığı ve güvenliğinin sağlanabilmesi için devlet tarafından maddi destek de verilmektedir.  Kanun içerisinde yer alan madde ve uygulamalar ile iş güvenliği ve sağlığı konusunda ciddi bir ilerleme kaydedilmiştir.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar