Kamu Kurumlarındaki İş Güvenliği

*/ ?>
Kamu Kurumlarındaki İş Güvenliği

Günümüz koşullarında işin ve maaşın yanı sıra iş güvenliğinin de olma gerekliliği göz ardı edilemez. İş güvenliği için yeni yasalar ve yeni tasarılar gün geçtikçe yeniden düzenleniyor ve bu düzenlemeler sayesinde işinizi yaparken başınıza gelebilecek felaketlerden de kurtuluyorsunuz.

Türkiye koşullarında son yıllara kadar iş güvenliğinin çok az olduğu kamu kuruluşlarının sayısı azımsanamayacak kadar az. Her gün haberlerde tuhaf ölümlere hepimiz rastlıyoruz. İhmalkarlıklar yüzünden evine ekmek götürmek için bütün gün canını dişine takıp çalışan çalışanlarımızın hayatlarının güvende olduğunu söylemek mümkün değildir. Fakat devlet bu durumu görmüş ve çalışmalar düzenlemeye başlamıştır. Yazımızda bu çalışmalardan yasalardan veya bu yasaların ne zaman işleme konacağından az da olsa bahsedip sizlerin bilgilenmesini sağlayacağız. Sonuçta kamu kuruluşları gününüzün çoğunu geçirdiğiniz ve çalışmalarını yaptığınız yerlerdir. Hal böyle olunca iş güvenliği sizin için hayati önem taşıyor.

İş güvenliği ve Sağılığı Kanunlarını İçeren Yazıların 6. ve 7. Maddeleri

Madde 6 içeriği ; Mesleki riskler önlenmesi için ve risklerden korunmak  için işverenin yapması gerekenler;

Çalıştırdığımız işçilerin yanı sıra bu iş yerinde iş güvenliği uzmanı ve iş yerimiz için bir iş hekimi çalıştırılmalıdır. Fazla çalışanı bulunan firmalarda daha çok sağlık personeli bulunmalıdır. Eğer iş yerinde bu niteliklere sahip çalışanlarınız bulunmuyorsa bu hizmeti ortak sağlık ve güvenlik kurumundan sağlayabilirsiniz.

Görevlendirilen kişiler aynı zamanda hizmet aldıkları kurumlarda diğer sağlık personelleri ve güvenlik personelleriyle bir arada uyum içinde çalışmalıdır.

Görevlendirilen kişiler aynı zamanda işlerini iyi ve tam yapabilmek için çalıştıkları kurumdan işlerini yapabilecek donanımları ve araçları tedarik etmeleri gerekmektedir.

Ancak tam zamanlı işyeri hekimi bulunan iş yerlerinde yeni tasarıya göre diğer sağlık personellerini çalıştırma zorunluluğu yoktur.

İş Sağlığı ve Güvenliği Desteği

İş sağlığı ve güvenlikten az çok bahsetmeye çalıştık. Ancak bu elemanları çalıştıramayacak nitelikteyseniz veya iş yerlerinizde bu çalışanlar yok ise bunun desteğini rahatlıkla alabileceğiniz kurumlar bulunmaktadır. Bu hizmeti sağlamak için gerekli kanunlar ve devlet desteği de ayrı bir yer tutmaktadır. Fakat yeni düzenlemeler sayesinde iş sağlığı geçmişe göre önemli bir hal almıştır.

Uygulama kapsamında sosyal güvenlik kurumu temel alınmaktadır. Fakat bu destek verilirken dikkat edilen diğer unsurlardan biride çalıştığınız için tehlike durumu ve çalışan sayısıdır. Eğer çalıştığınız iş sırasında sürekli risklerle karşı karşıyaysanız önlemlerin alınması kaçınılmazdır. Çalıştığınız kamu kuruluşunda iş güvenliği eksikliklerinden şikayetçiyseniz size şunu söylemeliyiz ki bu sizin en doğal hakkınız. Güvenliğin yetersiz olduğunu düşündüğünüz durumlarda şikayetlerinizi gerekli kurumlara hemen iletmeli ve bu şikayetler doğrultusunda gerekli hizmetin nasıl hızlı bir şekilde verildiğini göreceksiniz. Şunu unutmayalım ki bizim sağlığımıza ve hayatımızın güvende olmasına bizler önem vermezsek bunu kamu kurumlarından da beklememeliyiz.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar