Açıköğretimle İş Güvenliği Uzmanı Olmak

*/ ?>
Açıköğretimle İş Güvenliği Uzmanı Olmak

İş güvenliği uzmanı, son yılların en gözde meslekleri arasında yer almaktadır. Alanda kişi eksikliği olması nedeniyle de birçok genç yeni bir iş olanağı olarak iş sağlığı ve güvenliği alanında eğitim almak için birbirleri ile yarışmaktadır. İş güvenliği uzmanı olarak sektör içerisinde hizmet verebilmek için kişilerin sertifikaya sahip olması gerekmektedir.

İş güvenliği uzmanlığı sertifikası üniversitelerin belirli bölümlerinden mezun olan kişilere gerekli eğitimler verilerek sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu alanda eğitim görmek için açılmış sertifika programları da bulunmaktadır. Bu sertifika programlarını başarı ile tamamlayıp sınavda başarı gösteren kişiler iş güvenliği uzmanı olmak için gerekli belgeyi almaya hak kazanmaktadır.

İş Güvenliği Uzmanlığı e-Sertifika Programları

Açıköğretim sistemi ile kişilere eğitim veren kurumlar, kişiler için büyük avantaj sağlamaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı örgün eğitim hayatına devam edemeyen, üniversite mezunu çalışan fakat eğitim hayatını sonlandırmak istemeyen birçok kişi açıköğretimden eğitim hayatına devam etmektedir. Birbirinden farklı onlarca bölüm arasında açıköğretim fakültesi tarafından verilen e-sertifika programları da büyük ilgi görmektedir.

e-sertifika programları arasında son dönemlerde yer almaya başlayan iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerine ilgi yoğun olarak devam etmektedir. İstenilen şartları yerine getiremeyen fakat iş güvenliği uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilere bu iş güvenliği uzmanlığı e-sertifika uygulaması büyük bir olanak sağlamaktadır. Açıköğretim sistemi içerisinde işyerlerinde işveren veya işveren vekili için iş sağlığı güvenliği hizmetleri başlığı altında eğitimlere devam edilmektedir.

e-Sertifika Programı Başvuru

Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan açıköğretim sistemine eklenen e-sertifika programına iş güvenliği uzmanı olmak isteyen kişiler yoğun ilgi göstermektedir. 2015 yılının Ekim ayından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da desteklediği bu programa birçok kişi katılmıştır. Dönem dönem açılan e-sertifika eğitimi ile iş güvenliği uzmanları yetiştirilmeye devam edilmektedir.

Açıköğretim bürolarından gerekli belgeler ile başvuru gerçekleştirilebilmektedir. 18 yaşını doldurmuş olan tüm kişiler işyerlerinde işveren veya işveren vekili için iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri e-sertifika programına başvuru yapabilmektedir. Başvurmak isteyen kişilerden 250 TL başvuru ücreti talep edilmektedir. Kişi sınavda başarısız olup tekrar sınava girmek durumunda kaldığında 125 TL kayıt yenileme ücreti yatırması gerekmektedir.

e-Sertifika Programı Sınavı

Dönem boyunca e-sertifika programında eğitim gören kişiler, dönem sonunda belgelerini alabilmek için sınava tabi tutulmaktadır. Tek oturumda gerçekleştirilen sınav, kişilerin kayıt esnasında seçtikleri 5 ilde gerçekleşmektedir. Kişinin tercihine göre beş farklı ilden birinde sınava girme hakkı bulunmaktadır. Tek oturum olan sınavda başarısız olan kişilerin, kayıt yenileyerek tekrar sınava girmeleri gerekmektedir. Sınavı kazanan işveren ve işveren vekilleri İSG-KATİP sistemine kayıtlarını elektronik ortamda oluşturarak hizmetlerini sektörlerinde vermeye başlayabilmektedir.

Sınav sonuçları sınav tarihinden 15 gün sonra açıklanmakta, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bildirilmektedir.

 

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar