İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası

*/ ?>
İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası

İş sağlığı ve güvenliği bilindiği üzere iş yerlerinde çalışanların hem sağlık hem de güvenlik konularını bilmesi ile ilgili bir alandır. Birçok iş alanının olması, teknolojinin gelişmesi ile de farklı işlerin oluşması da beraberin de iş kazalarını getirebilmektedir. Bu yüzden de iş güvenliğine daha çok önem gösterilmesi de zorunlu hale gelmiştir.

İş ne kadar önemli olursa olsun çalışanların hem sağlığı hem de güvenliği son derece önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği 1987 yılında başlamış olan bir kamuoyu planlaması olarak daha sonra da her yıl 4-10 Mayıs arasında bu günlerde iş sağlığı hakkında detaylı alanlar oluşturulmaktadır.

2001 yılının başında uluslar arası çalışma örgütü tarafından 28 Nisan tarihinde ( dünya iş sağlığı ve güvenliği günü ) olarak kutlanılmaya ve çalışanların da motive olması açısından etkinlikle yapılmaya başlanmıştır.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Haftası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Türkiye genelinde her altı dakika da bir iş kazası meydana geliyor, aynı zamanda her iki buçuk saatte bir kişi işi nedeniyle sakat kalabiliyor ve her altı saatte bir çalışan işçi ölebiliyor. Eskiden olsa bu kadar iş sağlığı ve güvenliği hakkında bir bilgisi olmayan işveren her türlü zorluğu çalışanına yaptırmaktaydı. Ancak artık günümüz koşullarının da gelişmesi ve herkesin hakkını koruması ile birlikte işçi sağlığı son derece önem kazanmıştır.

İş sağlığı ve güvenliği haftası dolayısı ile pek çok iş yerinde çalışan kişilere bilgiler verilmekte olup, denetimler de sıklaştırılmaktadır. Herhangi bir bedensel ya da ruhen sorun olmuşsa çalışan işçide bunu en aza indirmek ve sorunların bir daha olmaması için iş sağlığı ile ilgili pek çok konu bildirilmektedir. Çalışmalar yapılmaktadır ve sorunların nelerden olduğu araştırılmaktadır.

İş Sağlığı Ve Güvenliğinin Önemi

Kamu ya da özel sektör neresi olursa olsun her türlü iş alanının kendine göre bir zorluğu ve sıkıntısı bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliğinin tam olarak belirlenebilmesi için işin ne olduğunun da bilinmesi önemlidir. Genel olarak bütün sorumlulukların işverene ait olması nedeni ile her işyeri bu güvenlik önlemlerini almak için çalışmaktadır.

İş sağlığı ve güvenliği kapsamında büyük ve geniş kapsamlı fabrikaların genlinde bir adet işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve birkaç sağlık personelinin de çalıştırılması zorunlu bir gereklilik olmuştur. 4-10 Mayıs arasında kutlanan iş sağlığı ve güvenliği haftası kapsamında pek çok iş güvenliği konularına denk getirilmektedir.

İş sağlığı ve güvenliğinin önemi çalışana bir tehlike olması durumunda çalışmanın durdurulması vb. hakları verilmiştir. Bu nedenle de pek çok iş güvenliği eğitimi verilmektedir. İş yaşamında canlarını kaybeden, yaralanmış olan ya da hastalık kapan çalışanların anılması ve bir daha aynı şeylerin olmaması açısından son derece önemlidir.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar