Sağlık Taramaları

*/ ?>
Sağlık Taramaları

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası gereğince, iş yerlerine giriş yapan çalışan kişiler ve çalışan kişiler iş değişikliği yaptığında sağlık taramasından geçmek zorundadır. Bunun yanı sıra az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan kişiler maksimum 5 yılda bir, tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan kişiler maksimum 3 yılda bir ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde çalışan kişiler ise maksimum yılda bir kez sağlık muayenesine tabi tutulmak ile hükümlüdürler.

Gerekli yerlerde ve gerektiği zamanda sağlık taraması yaptırılmayan her işçi için iş yerine para cezası uygulanmaktadır. Firmamız da iş yerlerini belirtilen para cezasından uzak tutmak için gerekli olan tüm sağlık taraması hizmetlerini sunmaktadır.

Akciğer Grafisi

Başta kanser olmak üzere akciğer hastalıkları sanayinin gelişmesi ile ilk sıralarda yerini aldı. Meslek hastalığı olarak kimyasal maddeler, gaz, duman ve toz gibi etmenlere de maruz kalan çalışanlarda görülme olasılığı oldukça fazladır. Bu yüzden belirtilen ve benzeri alanlarda çalışan kişilerin yılda minimum birer kez akciğer grafisi yaptırması gereklidir. Aksi halde akciğer hastalığına veya kansere yakalanan kişilerin tedavisi gerçekleşemeyebilir.

Odyometri

Odyometri çoğu iş yerine girer iken yapılması gereken bir işitme testidir. Ayrıca iş yerlerinde yüksek ses altında çalışılıyor ise düzenli olarak bu test yapılır ve sonuçlara göre değerlendirmeye alınır. Eğer sese maruz kalmamak için kullanılan kulaklıklar veya materyaller düşük veya eksik geliyor ise değiştirilir.

Solunum Testi

Bazı iş yerlerine girer iken solunum fonksiyon testi yapılır. Akciğerlerin fonksiyonel durumunu ve kapasitesini ölçmek için yapılır. Çalışanın geçirdiği hastalıklar, sigara kullanımı ve kullandığı ilaçlar da kayda geçirilir.

Diğer yapılan testler arasında kan sayım testi de bulunmaktadır. Alyuvar, kan pulcukları ve akyuvar sayımı yapılır ve farklı değerler de ölçülür. Kan sayım testi neredeyse her iş yeri için yaptırılması gereken bir testtir. Firmamız sayesinde bu hizmetlerden kolaylık ile yararlanabilirsiniz.

İdrar testi de enfeksiyon ve iltihap gibi durumlardan haberdar olmak için yaptırılan bir testtir. Aynı zamanda böbrek taşının olup olmadığını da gösterir.

Bir diğer önemli test ise genel fiziki muayenedir. Uzman hekimlerimizin yaptığı muayene ile çalışacak kişilerin fiziki kontrol edilir.

Koruyucu olması için her çalışacak olan kişiye tetanos aşısı yapılır. Kalp kası ve sinirsel sistemin de çalıştığını incelemek amacı ile EKG testi iş veren tarafından istenebilir. Bu sayede kalp hastalıklarına tanı koymada yardımı büyük bir derecede olacaktır.

Yapılan bir diğer sağlık taraması ise idrarda ve kanda ağır metal olup olmadığıdır. Endüstriyel sektörde çalışan kişilerin toksik maddelere maruz kalmasından dolayı düzenli olarak bu testin yapılması gerekir.

Firmamız iş veren firmalara kolaylık sağlamak için sağlık taramaları yapmaktadır ve hizmet vermektedir.

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar