Medaş’ta İş Sağlığı Ve Güvenliği Konulu Video Yarışması

*/ ?>
Medaş’ta İş Sağlığı Ve Güvenliği Konulu Video Yarışması

Medaş yani Meram Elektrik Dağıtım A.Ş tarafından yapılan video yarışmasına şirketin çalışanları katıldı. Bu video çalışmasıyla, çocukların babalarına iş sağlığı ve güvenliğinin önemi mevzusunda mesaj vermelerinin, dikkat çekmelerinin amaçlandığı belirtildi. Ayrıca, yarışmanın sonuçları için düzenlenen törende, İş Sağlığı Güvenliğinin geliştirilmesi ve bu etkinliklerin yaygınlaştırılmasının oldukça büyük bir önem arz ettiği ifade edildi.

İş Sağlığı Güvenliği konusunda dikkat çekmek için yapılan bu yarışmaya, Meram Elektrik Dağıtım şirketinin çalışanları katıldı. Ödüllerin sahiplerine verilmesi için bir tören düzenlendi ve böylelikle konuya daha çok dikkat çekildi. Yarışma 1.’si Meram 2 Elektrik Arıza Ekibinde görev yapan Musa Çukurpınar oldu. Yarışmanın 2.’si Karaman 2 Elektrik Arıza Ekibinde görev yapan Hüsnü Kaya ve yarışmanın üçüncüsü de Aksaray 2 Elektrik Arıza Ekibinde görev yapan Hızır Bellikli oldu. Medaş’ta İş Sağlığı ve Güvenliği Konulu Video Yarışması sonucunda, kazananlar ödüllerini aileleri ile birlikte aldı.

İş Sağlığı Ve Güvenliği

İş sağlığı ve güvenliği, işçileri ve işyerlerini doğrudan ilgilendirmektedir. İş sağlığı ve güvenliği, işçiler için hayati önem taşımaktadır. Gelişen teknoloji ve sanayileşme sayesinde, üretkenlik dolayısıyla işçiye ihtiyaç git gide çoğalmıştır. Bunun paralelinde bazı sorunlar ortaya çıkmaya başlamış, ancak yeteri kadar önemsenmemiştir. Zamanla, hem işyerleri hem de işçiler için büyük bir tehlike oluşturmaya başlamış ve bu nedenle de bu konuda hakkında düşünülmesi ve çalışmalar yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Devlet tarafından iş sağlığı ve güvenliği için sürekli çalışmalar yürütülmüş, kanunlar hazırlanmıştır. İş kazalarının oluşmaması, bu riskin ortadan kaldırılması ya da en azından minimum düzeye indirilebilmesi için yeni uygulamalar başlatmıştır. İş kazalarının yaşanmaması, iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması doğrultusunda, çeşitli çalışmalar halen yürütülmektedir.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanunu

Devlet tarafından, iş güvenliği ve sağlığı için bir kanun hazırlanmıştır. Bu kanun, işçinin güvenli ve sağlıklı ortamda çalışması gibi konularda, işçinin haklarını gözetmektedir. İşyerinin zarar görmemesi amaçlanmış ve ayrıca istihdam bakımından da faydalı olmuştur. İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu ile her işyerinde bir iş güvenliği uzmanı ve iş sağlığı hekimi bulundurulması gibi bir uygulama başlatılmıştır. Ayrıca, işyerleri tehlike sınıflandırılması uygulamasına başlanmıştır. Maddelerle, iş sağlığının ve güvenliğinin sağlanması ve iş kazalarının önlenmesi için gerekli önlemler alınması, çalışmaların işçiler tarafından benimsenmesi gibi amaçlar güdülmüştür.

İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümü

İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu, bir istihdam alanı oluşturmuştur. Her işyerinde İSG personellerinin görev yapması maddesi ile üniversitelerde İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünün açılması farz olmuştur. İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü, meslek yüksek okullarında yer almaktadır. YGS-2 puan türü ile öğrenci alımı yapan bu bölümün, çalışma alanı da oldukça kapsamlıdır. Bölümden mezun olanlar, Çevre ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı gibi çeşitli devlet kurumlarında görev yapabileceği gibi, özel sektörde de iş bulabilmektedir.

 

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar