İş Güvenliğinde Staj Yapılacak Yeri Kim Belirler

*/ ?>
İş Güvenliğinde Staj Yapılacak Yeri Kim Belirler

İş güvenliği uzmanlarının eğitim konusunda teorik ve uygulamalı şekilde yer almak üzere iki bölümden oluşu.  Eğitim programının içeriği ile beraber programda görevli eğiticilerin sahip oldukları nitelikleri İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü aracılığı ile oluşturulan komisyon tarafından belirlenmektedir. Uygulamalı eğitim programı staj yerine geçer.

Eğitim Kurumları, eğitim programlarının unsurlarından bir tanesi olan uygulamalı eğitimlerin yapılacağı firmaların listesini ve eğitim tarihlerini, teorik eğitimin bittiği tarihten itibaren yapılacak sınavdan önce İş Sağlığı ve Genel Müdürlüğüne ilan edildiği tarihe kadar İSG-KÂTİP üzerinden bildirilmektedir. Programa onay verildikten sonra teorik eğitimi müteakiben uygulamalı olarak eğitim gerçekleştirilir. İş Güvenliği Uzmanlarının Yetki, Görev, Sorumluluk ve Eğitimleri konusunda yapılacak olan yönetmelik uyarınca uygulamalı eğitim seansları 40 saatten az olmamaktadır. Uygulamalı olan eğitimler, iş güvenliği uzmanları konusunda en az bir iş güvenliği uzmanının görevlendirildiği işyerlerinde yapılmaktadır.

Uygulamalı yapılacak eğitimler iş güvenliği uzmanları için en az bir iş güvenliği uzmanlarının(İş güvenliği uzmanının sertifika sınıf koşulu aranmamaktadır) İşyeri hekimleri konusunda en az bir işyeri hekiminin görevlendirildiği işyerlerinde yapılmaktadır. Eğitim programının uygulama bölümü 40 saatten az olamamaktadır. Staj yeri Eğitim Kurumu ve katılımcı ile beraber belirlemektedir.

İş Bulmanın İlk Adımı

Staj, hem işveren hem de aday konusunda çok önemli bir deneyimdir. Günümüzde stajın fotokopi çekmekten ibaret olduğu dönem tamamen bitmiştir. Yetenek savaşlarının hızlanmış olduğu günümüzde pek çok seçkin firma, eğitim bitiminde yetenekleri mezun olur olmaz bünyesine katabilmek adına stajı da daha fazla kapsayan özel programlar düzenlenmektedir. Özel oyun ve yarışmalarla seçilen mezunları şirket içerisinde uzun süreli stajyer olarak istihdam ediyor ve bu gençlerin şirkette kalabilmesi için özel bir çaba göstermektedir. Bu durumda, karşılıklı bir şekilde kazan-kazan ilişkisi söz konusu olmaktadır Şirket, genç yetenekleri kendi kurumlarının kültürüne uygun bir şekilde, yüksek bağlılıkla yetiştirilmektedir. Gençler de kariyer basamak alanlarını henüz öğrenciyken tırmanmaya başlayarak kariyerlerinde önemli bir avantaj yakalamaktadır.

Staj Yerleri Nasıl Araştırabilir?

Firmaların stajyer ihtiyacı ise asla tükenmemektedir. İnternet üzerinde pek çok adreste birçok seçkin firmanın yıl boyu stajyer ilanları etkin olarak verdiklerini görüyoruz. Bu ilanlara kısa sürede başvurarak da gençler stajyer olma şansını sizde hemen yakalayabilirsiniz.

Günümüz koşullarında yaz stajları kadar kış dönemi stajları da yaygın olarak stajyerler tarafından seçilmeye devam ediyor. Stajın İş Güvenliği konusunda yaptığı katkı nedeni ile zorunlu hale getirilmiştir. Öğrenciler mutlaka bunları internet üzerinden, hedeflemiş olduğu firmaların sitelerinden takip edilmesi gerekir. Staj yerlerinin belirlenmesi için İş Güvenliği mezunu ya da firmalar tercih etmektedir. Mezunlar internet üzerinde açılan duyurulara bakarak staj yapacağı yerlere kendisi karar vermektedir. Bu nedenle internet üzerinden mutlaka staj yapacağı firmaları incelemesi gerekir.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar