İş Güvenliği Neden Önemlidir?

*/ ?>
İş Güvenliği Neden Önemlidir?

Son yıllarda sayısında oldukça dikkat çekici bir artış olması sebebi ile iş yerlerinde farklı tedbirler alınmaya başlanmıştır. İş kazaları, kırık çıkık vakaları, kalıcı hasarlı kazalar derken iş sahalarında önüne geçilmesi zor bir durum olduğu gözlenmiştir. Durum böyle olunca da bu alanda en iyi hizmet verebilecek olan mesleğin de sadece bu iş ile uğraşması gerektiği vurgulanmış ve iş sağlığı uzmanları yetiştirilmeye başlanmıştır. İlk başlarda sertifikalı programlar ile sadece meslek sahibi olunması desteklerinde artık birkaç yıldır kontenjanları yükseltilen ve popüler alanlardan biri haline gelen bir üniversite bölümü olmuştur. 2 yıllık yani önlisans eğitiminin ardından iş sahasına girip bu alanda destek sağlamaya başlayabilirsiniz.

İş Sağlığı Nedir?

İSG olarak kısaltılan bu alanın temel amacı kanun ve yönetmelikler aracılığı ile sınırlandırılan kurallar ile işçilerin güvenliğini ve her türlü sağlığını düşünmek ve buna uygun yeni düzen kurmaktır. Çalışanların güvenliğini sağlarken her türlü anlamda sağlığını da korumakla yükümlü olan iş sağlığı uzmanı iş kazalarında ilk sorumlu tutulacak kişilerin de başında gelmektedir. Bunun için detaylı olarak çalışmak ve her unsuru ayrı ayrı düşünmek de önemlidir.

İş yerlerinin sınıflandırılması ile başlayan bir iş mantığı vardır. Tehlikeli, çok tehlikeli ve az tehlikeli olmak üzere 3 sınıfa ayrılan bir düzen bulunur ve bu düzen içinde her uzmanın da günlük en az çalışması gereken ve saha gezisi yapması gereken şartlar da bulunmaktadır. Çok tehlikeli olan bir iş merkezinde en az 20-25 dakikalık saha çalışması yapılmalıdır. Az tehlikeli olan bir iş sahasında ise günde en az 10 dakikalık gezerek denetimlerini gerçekleştirmelidir.

İş Sağlığı Neden Önemlidir?

İş merkezlerinde küçükten büyüğe doğru kazalar da paralel olarak artmakta ve şekillenmektedir. Bir iş merkezinin verimli olabilmesi ve iyi işler ortaya koyabilmesi için ilk olarak işçilerinin de sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışması gerekir. Bu şekilde verimini arttıracağını söyleyebiliriz. İlk olarak insan sağlığını korumak sonra da iş verimini arttırmak amacı ile iş sağlığı ve güvenliği alanı önemli bir konumdadır diyebiliriz. Dilediğiniz zaman çalışma standartlarını geliştirmek ve işçi sayısına oranla yeni düzenlemeler yapmak yine bu uzmanların görevidir.

İş kazalarının en aza indirgenmesinde ve daha düzenli bir şekilde çalışma planları uygulanmasında uzmanların payı oldukça fazladır. Sonuçta her çalışan iş hayatında parlak bir gelecek istediğinden ve verimli bir iş ortaya çıksın diye hayatlarını çalıştıkları hizmet alanına adarlar. Bu adayışın koruma altına alınması ve her zaman olduğundan daha iyi denetlenebilmesi özel ilgi istemektedir. Olumsuz koşulların ortadan kaldırılıp bireysel olarak işçi sağlığının göz önünde bulundurulması hem küçük hem de büyük her şirket için zorunlu bir hal almıştır. Artık her kurumda en az 1 adet işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurmak zorunludur.

 

Yorum Yap

Email adresiniz paylaşılmacakyır. * Zorunlu alanlar